3.9 C
Warszawa
środa, 4 grudnia 2024

Koniecznie przeczytaj

Kongres Zdrowie Polaków już w listopadzie

Nauka dla zdrowia społeczeństwa” to hasło towarzyszące 6. Kongresowi Zdrowie Polaków. Wydarzenie odbędzie się w listopadzie w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach.

Celem kongresu będzie stworzenie platformy wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy medycyną a innymi gałęziami nauki. – Chcemy zaprezentować m.in. te osiągnięcia, wdrożenia czy programy naukowe, które mają zasadniczy lub znaczący wpływ na zdrowe życie, dobrostan społeczny, rozwój profilaktyki i diagnostyki, a także bezpieczeństwo socjalne oraz życie rodzinne. Będzie to kontynuacja ubiegłorocznej tematyki kongresu powiązanej z hasłem One Health – mówi prof. Henryk Skarżyński, przewodniczący Rady Programowej kongresu.

Profesor zaznacza, że koncepcja One Health to zintegrowane, jednoczące podejście, którego celem jest zrównoważenie i optymalizacja zdrowia ludzi, zwierząt i ekosystemów. – Mówiąc w skrócie, jest to pogodzenie różnych interesów (zwierząt, roślin, ludzi, ekosystemów) – wszystkiego, co ma wpływ na nasze zdrowie. Kierując się założeniami One Health, należy opracować zintegrowane strategie osłabienia, a nawet kontrolowania zagrożeń. Aby idea ta została uznana za punkt wyjścia w programie zmian w skali globalnej i stała się podstawą działań prozdrowotnych na świecie, musi uzyskać poparcie wielu środowisk w większości krajów na świecie – dodaje profesor.

– Serdecznie zapraszam do uczestnictwa oraz wysłuchania licznych dyskusji w ramach 6. Kongresu Zdrowie Polaków. Porozmawiamy m.in. o tym, dlaczego się nie badamy, dlaczego powinniśmy się badać, a także o tym, na jakie nowe i skuteczne rozwiązania z zakresu diagnostyki możemy liczyć w niedalekiej przyszłości. Już 25 listopada spotkamy się w gronie wybitnych ekspertów, poruszymy tematy dotyczące szeroko pojętej ochrony zdrowia, a także najnowszych osiągnięć w dziedzinie nauki jako szansy na poprawę zdrowia oraz dobrostanu Polaków – mówi Wojciech Konieczny, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, jeden z prelegentów tegorocznego kongresu.

Wieloletnia historia kongresów Zdrowie Polaków pokazała, że poziom wiedzy na temat licznych oryginalnych rozwiązań naukowych czy wdrożeń mających oddziaływanie na zdrowie i dobrostan społeczeństwa, jest niewielki. Aby to zmienić, główne przesłanie tegorocznego wydarzenia skupi się na pokazaniu, jak wiele dla zdrowia człowieka zrobili w Polsce przedstawiciele zawodów medycznych oraz naukowcy z innych obszarów.

– Upowszechnienie tej wiedzy to mozolne przywracanie wysokiej pozycji i prestiżu ludziom nauki i medycyny, których zaangażowanie jest często przeogromne, jednak pozostaje niedoceniane i niewystarczająco finansowane. Jeżeli tego wyzwania nie podejmiemy, to nie przekonamy do nauki, badań i wdrożeń społeczeństwa, zwłaszcza młodego pokolenia – zauważa prof. Henryk Skarżyński.

Do dyskusji w ramach 6. odsłony Kongresu Zdrowie Polaków zostali zaproszeni wybitni eksperci, czołowi decydenci ze świata polityki, przedstawiciele samorządów, uniwersytetów oraz szkół wyższych. W rozmowach wezmą udział także reprezentanci licznych towarzystw i ośrodków naukowych, organizacji pozarządowych i instytucji medycznych.

– Jestem przekonany, że tegoroczna edycja kongresu przyniesie wzrost zainteresowania polskimi innowacjami i osiągnięciami w sferze medycyny wśród szerokiego grona odbiorców, w tym ogólnopolskich mediów, a także przyczyni się do stworzenia platformy wymiany wiedzy i doświadczeń, zbierającej oraz opisującej polskie osiągnięcia medyczne i techniczne, które wspierają i rozwijają dobrostan społeczeństwa – dodaje prof. Henryk Skarżyński.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 25-27 listopada w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach, a uczestniczyć w nim będzie można zarówno stacjonarnie, jak i online. Organizatorami 6. edycji Kongresu Zdrowie Polaków są: Rada Główna Instytutów Badawczych, Światowe Centrum Słuchu, Instytut Narządów Zmysłów oraz fundacja Po Pierwsze Zdrowie.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli m.in. marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek, minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek czy Ministerstwo Sportu i Turystyki.

KR

Najnowsze