28.2 C
Warszawa
sobota, 20 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

Trwa rekrutacja na studia dla pedagogów i psychologów szkolnych

W październiku Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie na kierunku psychologia po raz kolejny uruchomi studia podyplomowe dla pedagogów i psychologów szkolnych. Zajęcia „Psychologiczne wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie” ruszyły w roku 2021 i cieszą się bardzo dużą popularnością. Rekrutacja trwa do 30 września br. i odbywa się drogą elektroniczną. Adamed Pharma jest partnerem kolejnej edycji.

W tym roku rusza kolejna edycja tych studiów i tak jak poprzednio partnerem tej istotnej ścieżki akademickiej jest Adamed Pharma. Współpraca z Akademią Pedagogiki to jedno z działań w ramach społecznej odpowiedzialności, którą firma realizuje od lat poprzez liczne programy i kampanie społeczne.

Z ankiety ewaluacyjnej, którą uczelnia przeprowadziła wśród uczestników tego kierunku, wynika, że zajęcia oceniane są bardzo pozytywnie i na wysokim poziomie.

Studia rozszerzają kompetencje psychologów i pedagogów do pracy z dziećmi i młodzieżą w kryzysie wynikającym zarówno z aktualnie realizowanego etapu rozwojowego, jak i pomocy w kryzysie sytuacyjnym, psychologicznym i wynikającym z deficytów w różnych obszarach funkcjonowania.

Jak tłumaczy dr Ewa Odachowska-Rogalska, Kierownik Studiów Podyplomowych „Psychologiczne wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie”, w polskich szkołach często powszechny jest brak profesjonalnej pomocy psychologicznej.

– Studia te są odpowiedzią na bezsilność dzieci, które z uwagi na brak dojrzałych mechanizmów radzenia sobie poszukują i potrzebują wsparcia mądrych dorosłych w otoczeniu. W swojej pracy terapeutycznej często spotykam dzieci cierpiące z powodu braku reakcji ze strony środowiska szkolnego, które czuje się bezsilne w obliczu traumy dziecka. Grupa zawodowa którą tworzą pedagodzy i psychologowie ma ogromny potencjał pomocowy, ale wymaga wsparcia i zbudowania zasobów w zakresie czynności pomocowych. Studia mają potencjał pomóc wszystkim, bo dobre wsparcie ze strony instytucji to zaopiekowane dziecko i spokojniejszy rodzic – podsumowuje dr Odachowska-Rogalska.

Program studiów obejmuje cztery bloki tematyczne istotne z punktu widzenia rozwoju dziecka, teorii kryzysu oraz metod wsparcia najmłodszych w środowisku szkolnym i rodzinnym. Szczegółowy plan studiów i kryteria przyjęć znajdują się pod adresem: Psychologiczne wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie – IRK (aps.edu.pl)

Najnowsze