21.3 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Kluczem do sukcesu w naukach ścisłych jest odpowiedni nauczyciel

Poznaliśmy 50 uczniów i uczennic, którzy zakwalifikowali się do udziału w letnim obozie naukowym ADAMED SmartUP, programu, którego celem jest popularyzacja nauk ścisłych i przyrodniczych wśród uczniów szkół ponadpodstawowych w Polsce oraz wsparcie najzdolniejszych młodych osób w rozwoju naukowym. W tym roku w grze rekrutacyjnej do jubileuszowej 10. edycji programu wzięło udział 9550 chętnych.

Według raportu Future of Jobs z 2023 r., zaprezentowanego podczas Światowego Forum Ekonomicznego, rynek pracy zostanie ukształtowany przez przemiany technologiczne. Zawody, które najszybciej zyskują na znaczeniu, również związane są z technologią, np. AI, uczeniem maszynowym czy rozwojem zaawansowanej inżynierii. Dlatego tak ważne jest, aby promować wśród młodzieży nauki ścisłe i przyrodnicze. Osoby posiadające kompetencje w tych właśnie obszarach będą miały na rynku najwięcej szans i możliwości rozwoju.

Ubiegłoroczne badanie Fundacji Adamed dowodzi, że polskich nastolatków do nauki najmocniej motywują dwie rzeczy – i to niemal w równym stopniu. Po pierwsze: troska o swoją przyszłość (większe zarobki – 42 proc.), a po drugie: chęć samorealizacji (40 poc.). Ankietowani odpowiadali również na pytanie, co zachęciłoby ich do spróbowania swoich sił w karierze z obszarów STEM. Aż 74 proc. z nich, niezależnie od płci, wskazywali najczęściej odpowiedniego nauczyciela, który potrafiłby zainspirować ich do nauki.

Projekt skierowany do miłośników nauki

W odpowiedzi na potrzeby młodzieży zafascynowanej naukami ścisłymi i przyrodniczymi, Fundacja Adamed od 10 lat realizuje ADAMED SmartUP, program edukacyjno-stypendialny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych (w wieku 14-18 lat), którego celem jest wsparcie rozwoju talentów, a tym samym – w długofalowej perspektywie – rozbudzanie innowacyjności.

Spośród tysięcy chętnych co roku wyłaniani są kandydaci o śmiałym spojrzeniu na naukę, którzy w ramach letniego obozu szlifują umiejętności pod okiem wybitnych praktyków i budują cenne kompetencje przyszłości. Po jego zakończeniu zwycięzcy nagrody głównej otrzymują pakiet konsultacji edukacyjnych, a najlepsi spośród nich – dodatkowe wsparcie finansowe.

Po wieloetapowym naborze – spośród ponad 9,5 tys. uczestników pierwszego etapu gry online, kilkuset aplikacji i półfinałowej setki zakwalifikowanych do rozmów z komisją rekrutacyjną – Fundacja Adamed wyłoniła 50 młodych talentów, które latem wezmą udział w dwutygodniowym obozie naukowym.

– Rekrutacja do 10. edycji programu była dla nas doskonałą okazją do poznania wielu młodych, utalentowanych osób, które na etapie szkoły średniej nie tylko mogą pochwalić się wieloma osiągnięciami w zakresie nauk ścisłych i przyrodniczych, ale także mają już jasno sprecyzowane cele, że to droga ich zawodowej kariery. Cieszy nas fakt, że zainteresowanie udziałem w programie rośnie z roku na rok. Tegoroczna finałowa pięćdziesiątka to grupa niezwykle otwartych na naukę i ciekawych świata młodych ludzi. Dlatego z prawdziwą ciekawością czekamy na nasze spotkanie i bliższe poznanie się podczas letniego obozu naukowego, który odbędzie się już za 3 miesiące – mówi Agnieszka Rejer-Mellin, koordynatorka Fundacji Adamed.

ARN

Najnowsze