21.3 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja 2024

Jedno zdrowie

Ślachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz.” Słowa fraszki Jana Kochanowskiego, które choć powstały prawie 500 lat temu, wciąż są aktualne. Na zdrowie ludzi wpływa wiele czynników – zarówno dieta czy ruch oraz jedzenie i otoczenie. Zmiany klimatyczne, powszechna dewastacja środowiska sprawiają, że temat zdrowia ludzi i przyszłych pokoleń staje się tematem coraz ważniejszym i palącym.

W marcu, w Senacie RP w Warszawie odbyła się konferencja One Health – Jedno Zdrowie, organizowana przez Komisję Zdrowia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Radę Programową Kongresu „Zdrowie Polaków”, podczas której zaprezentowany został raport z 5. Kongresu „Zdrowie Polaków” 2023. Wdrożenie zasad One Health w Polsce, nowe podejście do tematu zdrowia publicznego czy powołanie w systemie ochrony zdrowia zawodu farmaceuty klinicznego – to tylko wybrane rekomendacje zawarte w podsumowaniu ubiegłorocznej edycji jednego z kluczowych wydarzeń w środowisku medycznym.

Historia kongresów „Zdrowie Polaków” pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy sięga 2019 r., a każda jej edycja porusza kwestie najważniejszych, z punktu widzenia branży medycznej, problemów, jak i osiągnięć w obszarze ochrony zdrowia. Kongres jest wspólną inicjatywą Komitetu Nauk Klinicznych PAN, Rady Głównej Instytutów Badawczych, zespołów uniwersyteckich, Światowego Centrum Słuchu, Instytutu Narządów Zmysłów oraz licznych ekspertów nauki i medycyny, zarządzania, ekonomii i gospodarki. Na czele Rady Programowej Kongresu „Zdrowie Polaków” stoi prof. Henryk Skarżyński, światowej sławy specjalista otochirurgii, otolaryngologii dzieci i dorosłych, audiologii oraz foniatrii.

Podczas tego kongresu znamienici eksperci wypracowują rekomendacje mające na celu polepszenie stanu naszego zdrowia. Poruszane są tematy, które nie tylko są aktualne, ale dotyczą całych grup, populacji, a nawet całej planety. W ostatniej edycji eksperci skoncentrowali się na idei One Health – czyli Jedno Zdrowie. Idea One Health to nie tylko to, co jemy, pijemy, jak się uczymy, pracujemy i odpoczywamy, ale również to, co nas otacza – świat roślinny i zwierzęcy. Wdrożenie zasad One Health w Polsce to jedna z najważniejszych rekomendacji, które znalazły się w raporcie z 5. Kongresu „Zdrowie Polaków” 2023. Ale były też inne. Obok zintegrowanego podejścia do ochrony zdrowia, eksperci uwzględnili także postulat o przyjęciu aksjomatu podkreślającego zależność zdrowia publicznego od zdrowia psychicznego, a także pochylili się nad problemem nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, proponując szereg działań, w tym prowadzenia populacyjnego monitoringu częstości występowania tego zjawiska wśród najmłodszych oraz programy edukacyjne skierowane do całych rodzin.

Podczas konferencji One Health – Jedno Zdrowie odbyła się również uroczysta gala i wręczenie nagród oraz wyróżnień w konkursie „Perspektywy Medycyny” 2023. Inicjatywa ma na celu promowanie ekspertów, liderów i zespołów, które przyczyniają się do podnoszenia poziomu polskiej medycyny, wspierania pozytywnych zmian w ochronie zdrowia w Polsce, poprawiających jakość opieki medycznej oraz popularyzacji postaw prozdrowotnych.

Źródło: Home&Market

Najnowsze