14.6 C
Warszawa
środa, 12 czerwca 2024

Stawiamy na nowoczesność i innowacyjność

Rynek leasingu w Polsce od lat, konsekwentnie i stabilnie się rozwija, co spowodowało, że leasing nie jest już alternatywą dla kredytu inwestycyjnego, a kredyt inwestycyjny może być postrzegany jako alternatywa dla leasingu przy finansowaniu środków ruchomych. 

Jak wskazuje Związek Polskiego Leasingu w swoim raporcie, średnioroczny wzrost wartości aktywów finansowanych przez branżę leasingową to 10,9 proc. od 2005 roku. Najchętniej finansowanymi przedmiotami leasingu są pojazdy lekkie, stanowiące blisko połowę wartości całego rynku, a także pojazdy ciężkie oraz maszyny i urządzenia. Leasing finansuje również nieruchomości, które stanowią około 1 proc. wartości rynku.

Branża leasingowa to finansowanie klasycznym leasingiem (w formie leasingu operacyjnego zapewniającego korzyści podatkowe oraz leasingu finansowego będącego podatkowo i księgowo odzwierciedleniem kredytu inwestycyjnego z własnością aktywa po stronie firmy leasingowej), a także pożyczką leasingową (typowa alternatywa dla kredytu bankowego) oraz coraz częściej pojawiającą się formą wynajmu, czy abonamentu.

Bezpiecznie, szybko i elastycznie 

Finansowanie rozwoju firm leasingiem jest znane w Polsce od 30 lat i konsekwentnie zwiększa swój udział w finansowaniu inwestycji. Głównym odbiorcą usług leasingowych jest sektor MŚP, który odpowiada za 47 proc. polskiego PKB. Przedsiębiorcy korzystający z tej formy finansowania mają zaufanie do firm leasingowych i postrzegają je jako bezpieczne, szybkie i elastyczne.

Finansowanie leasingiem to nie tylko aspekt finansowy, ale również zakup przedmiotu leasingu (niejednokrotnie za granicą) przez wyspecjalizowane jednostki firm leasingowych, co wzmacnia bezpieczeństwo klienta. Warto korzystać z doświadczenia spółek leasingowych wspieranych przez zespoły prawne, szczególnie w przypadkach finansowania i zakupu linii technologicznych, płatności w transzach, ubezpieczenia transportu i montażu, bazy dostawy itd.

Warto również zauważyć, że wraz z rozwojem technologii, nieunikniona staje się szybsza wymiana lub znacząca rozbudowa używanych w firmach maszyn i urządzeń. W porównaniu do innych krajów Polska  jest w fazie intensywnego rozwoju w zakresie wdrażania Przemysłu 4.0, ale nadal mamy pewne opóźnienia w stosunku do bardziej zaawansowanych gospodarek. Polscy przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi konieczności transformacji cyfrowej, ale często brakuje im odpowiednich zasobów finansowych i technologicznych. Firmy leasingowe mogą odgrywać kluczową rolę w finansowaniu Przemysłu 4.0, oferując różnorodne produkty finansowe, które umożliwiają przedsiębiorcom dostęp do nowoczesnych technologii bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów początkowych. Leasing operacyjny dodatkowo, oprócz korzyści podatkowych, daje klientom możliwość dość swobodnego kształtowania okresu spłaty zobowiązania (w zakresie dostępnym wg przepisów księgowych) oraz samej struktury harmonogramu spłat leasingowych. Tutaj kluczowym elementem jest doświadczenie spółek leasingowych w zakresie akceptacji możliwych udziałów własnych, a także wartości wykupu przedmiotu leasingu.

Skuteczne zarządzanie przepływami

Tego typu możliwości stwarzają przestrzeń do skutecznego zarządzania przepływami pieniężnymi w firmie, zadbaniem i zaplanowaniem cash flow inwestycji – od poniesienia koniecznych kosztów na początku realizacji inwestycji, biorąc pod uwagę montaż, rozruch, zabezpieczenie w surowce, a następnie kształtowaniem okresu spłaty, a także wartości końcowej (wykupu) zakładając zwrot z inwestycji, aspekty podatkowe, a także potencjalne starzenie się technologiczne. Realizując inwestycję w ten sposób, można bardzo dokładnie zaplanować również etap ewentualnej wymiany finansowanego przedmiotu leasingu na nowszy czy bardziej przydatny technologicznie,  energooszczędny i umożliwiający ograniczenie śladu węglowego.

Dodając do leasingu operacyjnego możliwości, jakie niesie ze sobą leasing finansowy, klienci mają do dyspozycji szeroką gamę narzędzi dla jak najkorzystniejszego planowania finansowania inwestycji.

Istotnym aspektem jest również fakt, iż podstawowym zabezpieczeniem finansowania inwestycji leasingiem jest finansowany przedmiot leasingu, co ma niebagatelne znaczenie dla realizacji inwestycji. Tego typu podejście ma ogromne znaczenie w przypadku realizowania złożonych inwestycji wykraczających poza finansowanie zakupu samego przedmiotu leasingu.

Wszystkie wskazane powyżej czynniki wskazują na bardzo elastyczne i nowoczesne, a wręcz nowatorskie podejście firm leasingowych do finansowania inwestycji. Leasing odgrywa również istotną rolę we wspieraniu firm w ich dążeniu do zrównoważonego rozwoju, pomagając im nie tylko w finansowaniu transformacji technologicznej, ale również osiąganiu celów związanych z odpowiedzialnością ESG. Spółki leasingowe promują finansowanie tzw. zielonych inwestycji nastawionych na zrównoważony rozwój i dbałość o środowisko. Rynek leasingu aktywnie finansuje fotowoltaikę, magazyny energii, stacje ładowania pojazdów elektrycznych, pojazdy elektryczne, a także wszelkie nowinki technologiczne z branż produkcyjnych stawiających na zmniejszenie zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych.

Elastyczność

Rozwój elastyczności usług leasingowych widać w produktach typu „as-a-service”, które stają się coraz popularniejsze na polskim rynku. Przyzwyczajenia klientów ulegają powoli zmianom i przekierowywane są na „używanie” zamiast „posiadania”. Rynek związany z pojazdami osobowymi już od wielu lat oferuje usługi wynajmu krótko czy długoterminowego oraz różnego rodzaju formy abonamentu – rozwiązania te są znane i chętnie wykorzystywane przez klientów. Na przestrzeni lat rozwija się ilość i zakres usług dodatkowych, które można otrzymać, korzystając z tego typu rozwiązań. Przy tej okazji rynek związany z finansowaniem maszyn i urządzeń również podlega transformacji i pojawiają się rozwiązania oferujące leasing bez wymogu wykupu przedmiotu leasingu przez Klienta czy formy wynajmu również z serwisem – w tym zakresie szczególnie widać to dla sprzętu IT, czy wózków widłowych.

Elastyczność finansowania, to również przyjazne środowisko cyfrowe dla większej wygody Klientów i  większej dostępności usługi 24h/dobę przez 7 dni w tygodniu. Nowoczesne narzędzia IT, w tym sztuczna inteligencja czy technologia blockchain, wspierają elastyczność i przyjazność dla klienta w dostępie do usługi finansowania przede wszystkim w zakresie szybkości działania – złożenie wniosku o leasing poprzez bankowość elektroniczną, decyzja o finansowanie „w locie” i umowa na klik, to niedaleka już rzeczywistość lub niedaleka przyszłość.

Stale rozwijamy nasze usługi

W ING Lease (Polska) rozwijamy produkty i programy finansowania, ważąc ryzyko tak, aby w jak najbardziej kompleksowy sposób obsłużyć naszych klientów. Przykładamy ogromną wagę do rozwiązań cyfrowych dających możliwość Klientom samodzielnego i łatwego wnioskowania o leasing. Udostępniamy możliwość wnioskowania o leasing m.in. za pomocą aplikacji mobilnej. Tego typu działania dają naszym Klientom szybką informację zwrotną dotyczącą możliwości finansowania, a także podpisanie umowy leasingu w pełni elektroniczne wykorzystując podpis kwalifikowany, czy mSzafir – podkreśla Marek Szymański, wiceprezes Zarządu ING Lease (Polska).

Klienci doceniają te wszystkie możliwości, które daje leasing jako forma finansowania, co przekłada się na r/r wzrost finansowanych inwestycji. Wybór formy finansowania jest istotny dla każdego Klienta – elastyczność w strukturze spłat, kwestie podatkowe czy bezpieczeństwo zakupu to ważne zagadnienia przy realizacji każdej inwestycji – leasing zapewnia je wszystkie.

Przy tej okazji warto wspomnieć również o programach rządowych wspierających inwestycje poprzez dotacje do finansowania np. program „Mój Elektryk” wspierający zakup pojazdów elektrycznych.

ING Lease (Polska) uczestniczy w programie „Mój Elektryk”, a także oferuje dodatkowe korzyści takie jak „Auto z rabatem dla Ciebie”. Wnioskowanie o leasing przy wykorzystaniu kanałów zdalnych oraz umożliwienie podpisania umowy elektronicznie, to w naszym przypadku standardowy proces. Rozwijając kanały zdalne udostępniamy platformę Lease Now, gdzie integrujemy potrzebę sprzedaży dostawców z potrzebą zakupu klientów, oferując finansowanie leasingiem.

Stawiamy na nowoczesność i innowacyjność, stale rozwijając nasze usługi – podsumowuje Marek Szymański, wiceprezes Zarządu ING Lease (Polska).

Najnowsze