17.3 C
Warszawa
piątek, 19 lipca 2024

Nadal boisz się strachów na wróble? Zostań orłem cyfryzacji!

Rozwój technologiczny przyspiesza, a cyfryzacja produkcji staje się wręcz nieunikniona. Wdrożenie technologii cyfrowych na każdym etapie produkcji obiecuje niespotykane dotąd korzyści, takie jak większa efektywność, niższe koszty produkcji i wyższa jakość produktów. Jednak mimo tych zalet wielu właścicieli firm wciąż podchodzi do tego procesu jak do jeża. Czy słusznie?


Adrian Stelmach, doradca, mentor i ekspert w zakresie cyfryzacji zakładów produkcyjnych.
CEO EXPLITIA S.A.

Czy cyfryzacja produkcji jest naprawdę konieczna?

Cyfryzacja produkcji oznacza wykorzystanie komputerów, robotów, czujników, oprogramowania i Internetu do lepszego planowania, kontroli i monitorowania procesów produkcyjnych. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą produkować szybciej, taniej i lepiej, co skutkuje produktami wyższej jakości i lepiej odpowiadającymi na potrzeby rynku. Zachęcamy do traktowania cyfryzacji jako narzędzia, które może służyć firmie na drodze do rozwoju i poprawy efektywności pracy zespołu.

Starsze maszyny a cyfryzacja

Główne obawy przedsiębiorców dotyczą stanu ich parku maszynowego. Czy starsze maszyny mogą współgrać z nowoczesnymi systemami informatycznymi? Okazuje się, że tak. Większość starszych maszyn może dostarczać przynajmniej podstawowych danych. Są one jednak ważne dla monitorowania m.in. efektywności, planowania produkcji czy oceny ryzyka awarii. Nowoczesne technologie umożliwiają zintegrowanie tych maszyn z nowymi systemami (np. MES, Manufacturing Execution System), bez konieczności ich wymiany, co pozwala na stopniowe wdrażanie cyfryzacji przy minimalnych nakładach finansowych. Z kolei w sytuacji, gdy brakuje niektórych danych, można skorzystać z manualnych interfejsów w celu ich uzupełnienia.

Czy cyfryzacja musi dużo kosztować

Wiele firm obawia się, że wdrożenie zaawansowanych systemów informatycznych wiąże się z ogromnymi kosztami. Na szczęście istnieją alternatywne rozwiązania, które mogą znacząco zmniejszyć początkowe koszty. Modele abonamentowe i chmura obliczeniowa pozwalają na korzystanie z najnowszych technologii bez dużych jednorazowych inwestycji. Dzięki tym rozwiązaniom firmy mogą płacić za dostęp do oprogramowania w formie miesięcznego abonamentu, co umożliwia korzystanie z nowoczesnych rozwiązań bez dużych nakładów finansowych.

Nie rzucaj się na głęboką wodę

Duże zmiany mogą przytłaczać. Lepszym rozwiązaniem jest stopniowe wprowadzanie poszczególnych funkcji systemów informatycznych. Takie podejście pozwala na powolne dostosowanie się do zmieniających się warunków, weryfikowanie ralnych potrzeb przedsiębiorstwa i oswajanie wprowadzanych usprawnień na bieżąco. Elastyczność jest tu kluczowa, ponieważ umożliwia reagowanie na potrzeby poszczególnych łańcuchów produkcji.

Dlatego też gorąco zachęcam Cię do współpracy z doświadczonym i niezależnym doradcą technologicznym, hierarchizacji potrzeb i tworzenia mapy cyfryzacji. Dzięki niej będziesz stopniowo wdrażać cały proces, dasz czas sobie i swoim ludziom na oswojenie się z nowym. Na każdym etapie badaj, co się sprawdza, a co wymaga udoskonalenia, a osiągniesz więcej! Wiele przydatnych informacji na temat stopniowego wdrażania nowych technologii w zakładach produkcyjnych oraz samego procesu zakupu rozwiązań IT znajdziesz w książce „15 kroków do zakupu systemu informatycznego”.

Jak cyfryzować, to tylko w duecie, czyli o roli dostawcy technologicznego

Lubisz chodzić po omacku? Nie sądzę. Właśnie dlatego polecam Ci skorzystanie ze wsparcia doradcy technologicznego, który będzie dla Ciebie jak latarka, która oświetli Twoją drogę do cyfryzacji. Korzystaj z doświadczenia specjalistów, by uniknąć błędów.

Analiza rynku pod kątem niezawodnych dostawców technologii naprawdę jest ważnym etapem wdrażania nowych systemów. Wybór odpowiedniego partnera technologicznego, który oferuje kompleksowe usługi, szkolenia i wsparcie techniczne na każdym etapie, da Ci bowiem poczucie bezpieczeństwa, że realizowany projekt zakończy się sukcesem. Taki dostawca innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu to nie akwizytor – ma nie tylko sprzedawać, lecz także towarzyszyć i reagować na aktualne potrzeby klienta.

Zatroszcz się o swoich pracowników

Nowe technologie mogą budzić obawy wśród pracowników. Pamiętaj, że management decyduje o zmianie, ale cały zespół ludzi musi się z nią mierzyć na co dzień. Dlatego ważne jest, aby liderzy zadbali o to, by uświadomić pracownikom, jakie korzyści dla nich płyną z innowacyjnych rozwiązań. Przedstawienie całego procesu jako szansy, organizowanie szkoleń i zbieranie opinii pracowników sprzyja ukończeniu procesu z sukcesem.

Cyfryzacja produkcji przynosi liczne korzyści, które przeważają nad kosztami inwestycyjnymi. Kluczem do sukcesu jest dokładne zrozumienie potrzeb firmy, odpowiedni dobór technologii i staranne planowanie wdrożenia. Stopniowe wprowadzanie technologii, korzystanie z nowoczesnych modeli finansowania i współpraca z doświadczonymi partnerami technologicznymi oraz zaangażowanie pracowników to fundamenty skutecznej transformacji cyfrowej. Dzięki temu możliwe jest pełne wykorzystanie potencjału, jaki niesie cyfryzacja produkcji.

Najnowsze