17.3 C
Warszawa
piątek, 19 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

Centrum OKO przyciąga tłumy

Ponad 5 tys. osób odwiedziło najnowszą atrakcję w Bielsku-Białej, Interaktywne Centrum Bajki i Animacji, które działa niespełna miesiąc. Wędrując po trzech kondygnacjach budynku można poznać nie tylko historię bielskiej animacji, jej twórców i dawne techniki wytwarzania filmów, ale także samemu stać się reżyserem. Wiele stanowisk zaprasza do rozwiązywania zagadek, malowania i innych, ciekawych form edukacyjnej zabawy. Ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i turystów cieszy się także studyjne kino Kreska.

Studio Filmów Rysunkowych jest niezwykłą instytucją kultury polskiej, bardzo zakorzenioną w regionie. Nasze Centrum ma potencjał stać się wizytówką Bielska-Białej, w którego DNA od kilkudziesięciu lat wpisują się bajki i animacje znane na całym świecie – mówi Karolina Lorenc, zastępca dyrektora do spraw organizacyjnych Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Jak powstaje animacja? Wystawa dla dużych i małych

W uzyskaniu odpowiedzi na pytanie o proces powstania animacji pomaga główna atrakcja Centrum – multimedialna wystawa stała. Atrakcja zlokalizowana jest na dwóch kondygnacjach nowo powstałego miejsca. W przestrzeni OKA najmłodsi zwiedzający mają okazję do stworzenia klasycznej animacji rysunkowej, przechodząc przez wszystkie etapy twórcze – od wyboru miejsca i bohatera, przez określenie fabuły, po dodanie muzyki.

Ale to nie wszystko. Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO to aż siedem przestrzeni tematycznych i kilkanaście różnorodnych stanowisk, na których można np. dokładnie poznać historię Studia Filmów Rysunkowych, czy dowiedzieć się, jak wygląda proces tworzenia scenariuszy, postaci, udźwiękowiania obrazu, dodawania tła i wiele, wiele więcej. Co istotne, i co napawa nas dumą – z tych atrakcji korzystają całe rodziny odwiedzające OKO – dzieci, rodzice, a nawet dziadkowie. Widok tych ostatnich, nostalgia z jaką po latach ponownie spotykają się ze swoimi ulubionymi bohaterami: Reksiem, Bolkiem i Lolkiem to jeden z powodów, dla którego ta inicjatywa w ogóle powstała – mówi Karolina Lorenc.

Kino Kreska zaprasza na pokaz filmów rysunkowych

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji to miejsce, w którym na zwiedzających czekają także seanse kultowych filmów i seriali animowanych w studyjnym kinie Kreska. Przygody Reksia, Baltazara Gąbki, Pampaliniego czy Bolka i Lolka z pewnością zachwycą całe rodziny, a na widzów dorosłych wieczorami od wtorku do niedzieli czekają projekcje filmów artystycznych. Co istotne, studio cały czas pracuje nad rozbudowaniem swojej oferty produkcyjnej. Wśród nowości jest m.in. seria „Bystre Oczka”, czyli podróż po najbliższym dziecku otoczeniu dwojga bohaterów Biedronki Onki i Ślimaka Maka. Ten ważny społecznie i unikalny na skalę światową serial wyreżyserowany przez Katarzynę Agopsowicz, przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat oraz dla małych widzów z deficytem wzroku. Składać się będzie z 52 odcinków, z których każdy będzie trwał około 6 minut i kończył się ćwiczeniem wzroku oraz pomysłem na zabawę ruchową. Sama animacja została utrzymana w stonowanych kolorach z małą liczbą elementów. Dzięki spokojnej narracji, seria odpowiada także najmłodszym z neuroróżnorodnością, np. zmagającym się z ADHD, czyli nadpobudliwością neuroruchową.

Centrum OKO – miejsce spotkań i wydarzeń kulturowych

Nie da się ukryć, że podobnej kolekcji kultowych postaci, które wychowały już kilka pokoleń, próżno szukać w innych częściach Polski. To właśnie w Bielsku-Białej od lat powstają najpopularniejsze polskie filmy animowane, znane już na całym świecie, a OKO stało się miejscem, którego atrakcje opierają się na blisko 80-letnim dorobku bielskiego Studia Filmów Rysunkowych. Jednak założeniem inicjatorów nowo powstałego Centrum jest również stworzenie ośrodka wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych województwa śląskiego.

Od 25 maja do pierwszej połowy czerwca, multimedialną wystawę w Interaktywnym Centrum Bajki i Animacji OKO odwiedziło ponad 5 tys. gości – mieszkańców Bielska-Białej i turystów. Seanse w studyjnym kinie Kreska zobaczyło 600 widzów. A to dopiero początek. Na okres wakacji OKO przygotowało specjalną ofertę kinową z programem kultowych bajek wyprodukowanych w Studiu Filmów Rysunkowych, Kino Młodego Widza oraz repertuar wieczorny dla tęskniących za kinem studyjnym dorosłych.

AMN

Najnowsze