13.1 C
Warszawa
środa, 11 września 2024

Koniecznie przeczytaj

Wakacyjny obóz pasjonatów nauki

W ciągu dwóch tygodni zajęć i warsztatów otrzymałem ogromną dawkę wiedzy, którą wykorzystam w dalszym rozwoju naukowym – mówi Maciej Gała, jeden z uczestników tegorocznej edycji obozu Adamed SmartUP. W wykładach i praktycznych zajęciach prowadzonych przez ekspertów z najlepszych polskich i zagranicznych uczelni w zakresie medycyny, chemii, fizyki i robotyki, wzięło udział pięćdziesięcioro najbardziej utalentowanych uczennic i uczniów ze szkół ponadpodstawowych.

Kluczowym celem programu Adamed SmartUP Fundacji Adamed jest popularyzacja nauk ścisłych i przyrodniczych wśród uczniów szkół ponadpodstawowych w Polsce oraz wsparcie najzdolniejszych młodych osób w rozwoju naukowym.

– Przez 10 lat, czyli od samego początku istnienia programu ADAMED SmartUP, do projektu zarejestrowało się już blisko 80 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Do 10. edycji obozu finałową pięćdziesiątkę wybraliśmy z niemal 10 tys. chętnych. Jej uczestniczki i uczestnicy to utalentowana reprezentacja młodej polskiej nauki, która – jak ufamy – już niedługo wpłynie także na jej rozwój – mówi Agnieszka Rejer-Mellin, koordynatorka projektów Fundacji Adamed.

Rekrutacja na jubileuszowy obóz naukowy obejmowała kilka etapów: rozwiązanie naukowej gry online, złożenie aplikacji, wypełnienie testów oraz uczestnictwo w rozmowach kwalifikacyjnych, w których młodzież motywowała swoją chęć udziału w trwających dwa tygodnie warsztatach i ćwiczeniach.

W ramach 10. edycji obozu warsztaty odbywały się w przestrzeniach laboratoryjnych SGGW, na Wydziale Fizyki UW oraz Politechnice Warszawskiej. Wykładowcy prowadzili zajęcia w czterech grupach tematycznych, które obejmowały: biologię molekularną i chemię fizyczną, mikrobiologię i wstęp do nauk medycznych, inżynierię lotniczą i robotykę oraz fizykę kwantową i astronomię.

-– Obóz naukowy zorganizowany w ramach programu ADAMED SmartUP to przede wszystkim ciekawe i wyjątkowe doświadczenie. Oprócz wiedzy teoretycznej mieliśmy możliwość zdobyć ogromną dawkę umiejętności praktycznych – podkreśla Andrzej Markiton, uczestnik 10. edycji obozu ADAMED SmartUP i dodaje: – Jako uczestnik grupy „Mikrobiologia i wstęp do medycyny”, miałem okazję m.in. uczyć się profesjonalnego szycia chirurgicznego, co mam nadzieję w niedalekiej przyszłości wykorzystać w swoim zawodzie.

– Należałem do grupy inżynieryjnej i jednym z pierwszych naszych zadań było zbudowanie robota, który samodzielnie będzie układał wieżę z klocków. Ćwiczenie pozornie proste, lecz po chwili zastanowienia miałem kilka koncepcji podejścia do tematu i musiałem podjąć decyzję, która z opcji będzie najskuteczniejsza. Zwłaszcza, że na takie zadanie złożonych jest kilka składowych – projekt, wykonanie i dostosowanie wszystkich elementów do siebie, tak aby na końcu maszyna okazała się efektywna – wylicza Adam Sienkiewicz, uczestnik obozu.

Profesjonalne warunki do rozwoju

Fundacja Adamed poprzez różnorodne inicjatywy edukacyjne, warsztaty, obozy naukowe oraz wsparcie mentorskie, stara się inspirować młodych ludzi do podejmowania wyzwań naukowych i rozwijania projektów. Dzięki temu uczniowie mają szansę rozwijać swoje umiejętności i pasje, niezależnie od barier finansowych czy lokalizacyjnych, które mogłyby ograniczać ich dostęp do zaawansowanej wiedzy i narzędzi badawczych.

Oprócz zdobywania wiedzy z zakresu nauk ścisłych uczestnicy mieli też okazję wziąć udział w warsztatach z wystąpień publicznych oraz zarządzania emocjami. W karierze naukowej kluczowe znaczenie mają także relacje międzyludzkie, ponieważ do niemal każdego pozytywnego rezultatu dochodzi się obecnie dzięki wspólnemu wysiłkowi. Stąd nacisk organizatorów obozu na rozwój takich obszarów, jak współpraca w grupie czy networking.

W planie zajęć obozu znalazły się także warsztaty z zakresu zdrowia psychicznego i wsparcia emocjonalnego w sytuacjach kryzysowych, które stanowią część działań realizowanych w ramach programu „Wspierająca szkoła”, uruchomionego przez Fundację Adamed w 2023 r.

Spośród wszystkich jego uczestników dziesiątka najlepszych otrzyma tytuł laureata i pakiet indywidualnych, 10-miesięcznych konsultacji naukowych. Z kolei trójka zwycięzców, która wykaże się największą motywacją do działania i pasją do nauki, zostanie uhonorowana przez Fundację Adamed stypendium naukowym w wysokości 40 tys. zł. Uroczysta, jubileuszowa gala wręczenia nagród odbędzie się 30 września 2024 r. w Warszawie.

AGR

Najnowsze