13.9 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca 2024

Koniecznie przeczytaj

Podniebne widowisko w samym sercu Mazur

Mazury AirShow

Za nami już 21. edycja mazurskich pokazów lotniczych, znanych w Europie jako Mazury AirShow. Podczas ostatniego weekendu w Giżycku i na lotnisku Wilamowo setki tysięcy widzów oglądało podniebne ewolucje oraz wystawę samolotów i śmigłowców, które na co dzień kryją się w wojskowych hangarach.

Jak zwykle w pierwszy weekend sierpnia entuzjaści lotnictwa i dobrej zabawy spędzili tłumnie w Giżycku, oglądając pokazy dynamiczne nad jeziorem Niegocin. Popisy pilotów można było obejrzeć zarówno z brzegu jak i z tafli jeziora, gdzie tłumnie wokół wyznaczonego miejsca zebrały się jachty i żaglówki, a nawet małe rowery wodne. Tłumy obserwowały wydarzenie z giżyckiej plaży, z molo w porcie Ekomarina oraz ze Wzgórza św. Brunona, gdzie w nastroju piknikowym zebrały się całe rodziny.

Pokaz rozpoczął się od widowiskowego skoku spadochroniarzy, którzy trzymając świece dymne lądowali wśród kibiców na miejskiej plaży. Następnie rozpoczęła się seria pokazów, wśród których szczególnym uznaniem cieszył się Prezydencki Team ANBO, którego liderem jest Rolandas Paksas (dwukrotny premier oraz b. prezydent Litwy). Przez cały weekend można też było oglądać wystawę statyczną samolotów na lotnisku w Wilamowie k. Kętrzyna, gdzie odbywały się starty i lądowania samolotów biorących udział w dynamicznych pokazach nad jeziorem Niegocin. W przerwach między blokami pokazów można było kupić wiele gadżetów związanych z lotnictwem, najmłodsi uczestnicy zaopatrywali się w modele samolotów i śmigłowców. Warto było też posłuchać ciekawych gości, wśród których był m.in. gen. Mirosław Hermaszewski dzielący się ciekawostkami z podboju kosmosu.

Mazury AirShow nie odbyłyby się bez wielu wolontariuszy, współtwórców, którzy co roku wspierają to wydarzenie, jedynie dla własnej satysfakcji i możliwości promocji Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Przewodzi im Stanisław Tołwiński, pomysłodawca wydarzenia, a osobiście pasjonat lotnictwa i aktywny promotor Mazur. Mazury AirShow to nie tylko eksportowe wydarzenie Warmii i Mazur, to również marka na miarę kraju, emanująca prosto z tego pięknego miejsca. Chcemy promować lotnictwo na Mazurach. Mało kto wie, że w regionie jest kilkanaście miejsc do bezpiecznego lądowania niedużymi samolotami. To jedyny region w Polsce, gdzie można wylądować, a po pół godziny już wsiadać do kajaku czy na łódkę i odpoczywać w pięknych okolicznościach przyrody. – mówi Stanisław Tołwiński
To co się działo na Niegocinie i nad Niegocinem oraz w Wilamowie było transmitowane w świat ze specjalnego Studia TV Mazury AirShow. Jeżeli ktoś nie będzie mógł się pojawić osobiście na Mazurach, całe wydarzenie zobaczy w internecie. Komentarz z pokazów w wykonaniu Witolda Sokoła można było usłyszeć na specjalnym stworzonym na czas pokazu Radio AirShow na częstotliwości 89.1 MHz, którego sponsorem był Emitel.

Mazury Airshow to niezwykłe wydarzenie, nie tylko w skali Polski, ale też Europy i Świata. Wydarzenie jest od 21 lat organizowane przez grupę pasjonatów, którzy poświęcają swój czas by przygotować to wspaniałe widowisko dla wszystkich odwiedzających Mazury, a także w ten sposób je promować na całym świecie. Emitel prowadzi swoją działalność w całej Polsce, staramy się być blisko lokalnych społeczności i wspierać inicjatywy, które są tego warte, a Mazury AirShow są bez wątpienia takim przedsięwzięciem. – mówi Andrzej J. Kozłowski, prezes zarządu Emitel S.A., członek komitetu honorowego Mazury AirShow 2019. W minionym roku Mazury AirShow zostały wyróżnione przez Krajową Radę Lotnictwa oraz miesięcznik „Skrzydlata Polska” za organizację „fascynującego spektaklu lotniczego w scenerii mazurskich jezior, nieprzerwanie od 20 lat” przyznaniem nagrody Błękitne Skrzydła.

Najnowsze