2.5 C
Warszawa
poniedziałek, 23 grudnia 2024

Ponadczasowy standard w świetnej lokalizacji


Nieruchomości premium z reguły utrzymują swoją wartość dłużej niż mieszkania z segmentu popularnego, a w niektórych przypadkach nawet „szlachetnieją” z czasem.

Ma na to wpływ kilka czynników. Zwykle są to lokale o ponadczasowym standardzie, usytuowane w najatrakcyjniejszych lokalizacjach, które bywają nie do zastąpienia. Możliwość nabycia takiego mieszkania pojawia się okazjonalnie z uwagi na ograniczoną podaż. 

Obiekt pożądania

Projektów jest stosunkowo niewiele, analogicznie do liczby absolutnie topowych lokalizacji. Z czasem mają szansę zyskania statusu kultowych – ze względu na usytuowanie na mapie miasta, historyczną tożsamość czy inne walory. Realizacja projektu w takim miejscu wiążę się z zobowiązaniem do stworzenia inwestycji spójnie wpisanej w lokalne uwarunkowania. Jeśli zostanie spełnione, będzie on obiektem pożądania wielu osób. W przypadku wielu inwestycji tego rodzaju rynek wtórny w praktyce nie istnieje. Mieszkania wprowadzane do sprzedaży rozchodzą się w mgnieniu oka, często w ramach indywidualnych poleceń i kontaktów. Stąd tak rzadko można znaleźć oferty sprzedaży mieszkań z segmentu premium na popularnych portalach internetowych. Należy również zwrócić uwagę na rosnącą liczbę osób zamożnych w Polsce, co także wpływa na wzrost zapotrzebowania na luksusowe mieszkania.

Lokalizacja 

Dokonując oceny potencjału nieruchomości luksusowych, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na lokalizację. Najczęściej pojawiają się one w dużych aglomeracjach, ale nie tylko. Istnieją również mniejsze miasta, kurorty, które zwiększają atrakcyjność ze względu na inne walory, np. Sopot. W kategorii dużych miast niekwestionowanym liderem jest Warszawa. Stolica nie tylko rozwija się w ponadprzeciętnym tempie, ale także przyciąga coraz więcej zagranicznych inwestorów i zamożnych nabywców, którzy dostrzegają potencjał tej lokalizacji. Najwięcej ekskluzywnych apartamentów znajdziemy na Mokotowie, Wilanowie i w Śródmieściu. W mojej opinii podium uzupełniają Wrocław i Kraków, które rozwijają się dynamicznie, są dumne z własnej tożsamości historycznej, lokalnej kultury i są uznawane w całej Europie jako atrakcyjne turystycznie.

Wyższy potencjał zysku

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego poprzez włączenie do niego nieruchomości pozwala zwiększyć bezpiecznie potencjał na zysk dzięki uwzględnieniu aktywów o niskiej korelacji z tradycyjnymi klasami aktywów, jak akcje czy obligacje. Zakup nieruchomości inwestycyjnej nie wymaga zwykle wieloletniego know-how czy codziennego śledzenia rynku. Wybierając różne typy nieruchomości, należy pamiętać o  dywersyfikacji poziomu ryzyka. Lokale mieszkalne to mniejsze ryzyko, ale stabilne dochody z najmu. Komercyjne – wyższy potencjał zysku, ale także większe ryzyko. Nieruchomości specjalistyczne oferują natomiast wysoki zysk, ale wymagają umiejętności predykcyjnych i intuicji, która z lokalizacji okaże się przyszłościowa dla spedycji.

Preferencje inwestycyjne 

Wybór odpowiedniej nieruchomości zależy w związku z tym od dostępnego kapitału, poziomu wiedzy i preferencji inwestycyjnych. Rzadziej decydujemy się na inwestowanie pośrednie poprzez wybór funduszu inwestycyjnego, lokującego środki w nieruchomości. Popularne za to są obligacje deweloperów, które zapewniają często znacznie wyższe zyski niż obligacje Skarbu Państwa. Te zależą głównie od pozycji danej firmy na rynku, a co się z tym wiąże – poziomem bezpieczeństwa w inwestowanie w dane przedsiębiorstwo. Jest to również forma inwestowania pośredniego. Nieruchomości to aktywa mniej płynne niż akcje czy obligacje – zawsze warto więc mieć dostęp do kapitału na bieżące potrzeby.

FMC27news