4 C
Warszawa
środa, 4 grudnia 2024

Pracownicy przyszłości – wzmacnianie pozycji kobiet

Innowacja oznacza zmianę – a ta musi być kształtowana przez nas wszystkich. Rzeczywistość pokazuje jednak, że kobiet i młodych talentów na stanowiskach decyzyjnych wciąż jest zbyt mało, aby aktywnie kierować tymi zmianami. Stoimy w obliczu przyszłości, w której technologie, takie jak wirtualny bliźniak, będą znacząco kształtować nasze życie. Tym ważniejsze jest, aby kobiety zabierały głos i wnosiły swoje pomysły – nie tylko w zawodach STEM, ale także na poziomie zarządzania.

Sabine Scheunert, Managing Director Eurocentral w Dassault Systèmes

W Dassault Systèmes każdego dnia doświadczamy, jak ważne jest uwzględnianie różnorodności w rozwoju naszych innowacji. Tylko w ten sposób możemy projektować technologie, które zmieniają nasze społeczeństwo w sposób efektywny i zrównoważony, a także pozytywnie kształtują drogę do tej zmiany. Zróżnicowane zespoły są do tego po prostu niezbędne – to klucz do aktywnego kształtowania przyszłości.

Konkretne inicjatywy

Dassault Systèmes uczestniczy w Indeksie Kariery Kobiet (FKI) od 2017 r. FKI wspiera firmy za pomocą wiarygodnych danych liczbowych, aby przeanalizować np. to, czy firma stworzyła niezbędne dla kobiet warunki do kontynuowania kariery. Ponad 300 firm w 11 krajach korzysta z tej szczegółowej analizy od 2012 r. Wypełniamy kwestionariusz, który ma ok. 30 stron. Są w nim np. pytania o to, ilu mężczyzn i ile kobiet awansuje każdego roku. Inne pytania dotyczą warunków pracy, komunikacji i celów w zakresie różnorodności. 100 pkt to maksymalna możliwa do zdobycia liczba. Dassault Systèmes poprawił swój wynik z 65 pkt w 2017 r. do 81 pkt w 2023 r., co podkreśla nasze zaangażowanie we wzmacnianie pozycji kobiet w miejscu pracy.

Na przestrzeni lat wdrożyliśmy także różne inicjatywy i obecnie mamy wiele udanych programów, takich jak „Rise up”, który przygotowuje młode kobiety w firmie do pełnienia obowiązków kierowniczych. Obejmuje on również coroczne spotkania z menedżerami, które koncentrują się na promowaniu talentów w zespole, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet.

Ważnym sygnałem jest również to, że pięć z 14 członków zarządu naszej grupy to kobiety. Wierzymy, że taka widoczność na szczeblu kierowniczym ma fundamentalne znaczenie dla ścieżek kariery. Cele, takie jak ten ustalony dla najwyższego kierownictwa, mają sprawić, że tak będzie nadal – do 2025 r. 30 proc.kadry menedżerskiej powinny stanowić kobiety.

Wspieranie środowiska sprzyjającego inkluzywności

Patrząc w przyszłość, wspieranie środowiska sprzyjającego inkluzywności nie polega tylko na spełnianiu limitów lub osiąganiu celów liczbowych – chodzi o przeprowadzenie znaczącej transformacji kulturowej w organizacji i poza nią. Nadając priorytet różnorodności, równości i integracji na wszystkich poziomach, firmy takie jak Dassault Systèmes nie tylko uwalniają pełny potencjał swoich pracowników, ale także dają przykład innym. Wpływ tych wysiłków wykracza daleko poza miejsce pracy, zmieniając normy społeczne i inspirując kolejne pokolenie liderów do wyobrażenia sobie tego, co jest możliwe do zrealizowania. Razem możemy zbudować przyszłość, w której innowacje mogą się rozwijać, a postęp technologiczny odpowiada na różnorodne potrzeby i aspiracje. Aby scenariusz ten był możliwy do zrealizowania, niezbędna jest jednak różnorodność perspektyw.

FMC27news