1.4 C
Warszawa
poniedziałek, 30 grudnia 2024

eGotówka na wydatki firmowe pomogła już 32 tysiącom firm

Jest wiele sytuacji, w których przedsiębiorca musi od ręki znaleźć pieniądze na pokrycie nagłych wydatków firmowych: remont samochodu, naprawę maszyn i urządzeń, a nawet bieżące opłaty. Nie może skorzystać z kredytu, bo bank go odmawia. Z faktoringu też nie, ponieważ jeszcze nie wystawił faktury kontrahentowi. Dlatego eGotówka jest sposobem na zaspokojenie potrzeb, które pojawiają się ad hoc. To rodzaj faktoringu zaliczkowego. Od faktoringu klasycznego różni ją to, że nie wymaga przedłożenia faktur. Z rozwiązania chętnie korzystają więc firmy, które nie mają dokumentów sprzedażowych.

W lipcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 5,8 proc. mniej kredytów, a ich wartość była o 4,2 proc. niższa w porównaniu do tego samego miesiąca w ub.r. Problem z pozyskaniem finansowania ma coraz więcej mikro- i małych firm, wobec których banki zaostrzyły kryteria przyznawania pożyczek. Szukają więc one wsparcia w fintechach. Jednym z nich jest NFG, które w tym roku wprowadziło na rynek eGotówkę na wydatki firmowe. Do dziś skorzystało z niej 3,2 tys. mikrofirm, które pozyskały w ten sposób 20,5 mln zł. Ponad 50 proc. z nich to firmy z branży budowlanej i transportowej.

Po gotówkę do fintechu – jak mikrofirmy radzą sobie bez banków

Fintechy stały się ratunkiem zwłaszcza dla najmniejszych podmiotów, które często mają utrudniony dostęp do tradycyjnych źródeł pozyskiwania gotówki. Dla przedsiębiorstw o niższej zdolności kredytowej i krótkiej historii finansowej, a także dla branż uznawanych przez banki za ryzykowne, jak budownictwo czy transport – to zwykle jedyna szansa na pozyskanie niezbędnych środków.

eGotówka NFG to rozwiązanie dla małych przedsiębiorców. Mikrofirmy chętnie korzystają z tej formy finansowania, ponieważ pozwala im ona skupić się na operacyjnej stronie biznesu, zamiast tracić czas na uciążliwe procedury. Pożyczone w ten sposób pieniądze przeznaczają na bieżące wydatki: opłaty ZUS, podatki do urzędu skarbowego, zakupy firmowe i pensje.

Faktorzy elastyczni wobec budownictwa i transportu

Formalnie eGotówka nie jest pożyczką B2B. To inny rodzaj faktoringu zaliczkowego, czyli zaliczka na poczet przyszłych faktur. Tak samo jednak jak w przypadku pożyczki przedsiębiorca może otrzymać środki finansowe, które przeznaczy na dowolny cel. Maksymalny limit to 10 tys. zł, a termin spłaty wynosi 30 dni. Przedsiębiorca może oddać pieniądze na dwa sposoby: spłacając należność w gotówce lub przedstawiając fakturę do wykupu. Na przełomie października i listopada udostępnimy również spłatę ratalną.

FMC27news