W Katowicach powstanie nowoczesny hub gamingowo-technologiczny, który ma szansę stać się jednym z najnowocześniejszych tego typu kompleksów w Europie. Inwestycja ma przyciągnąć przedsiębiorców z branż opartych na nowych technologiach, umacniając tym samym pozycję Katowic jako miasta, które sprzyja innowacjom.
Władze Katowic ogłosiły, że pierwszy etap projektu zrealizuje firma Strabag. Budowa ma potrwać 32 miesiące, a jej koszt wyniesie 577 mln zł. W przetargu wzięło udział osiem firm. Oferta Strabag była najbardziej konkurencyjna. Prace mają ruszyć zaraz po podpisaniu umowy, co ma nastąpić w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.
Hub gamingowo-technologiczny, określany przez władze miasta jako dzielnica nowej technologii, powstanie na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego Wieczorek. Planowane jest zachowanie budynku szybu, który ma ponad 100 lat i stanowi jeden z ważniejszych punktów orientacyjnych w mieście. Wykorzystanie tego miejsca nie jest przypadkowe – celem jest zachowanie reprezentacyjnych budynków i nadanie im nowej funkcji. Powstanie nowoczesnego hubu w tym miejscu ma na celu przedstawienie Katowic jako miasta dostosowującego się do kolejnych rewolucji przemysłowych.
Czego możemy się spodziewać w hubie?
W ramach hubu zaplanowano stworzenie powierzchni biurowych, przestrzeni coworkingowej, laboratoriów, studiów nagrań oraz miejsc dedykowanych rozwojowi nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, a także przestrzeni dla start-upów. Dodatkowo w projekcie przewidziano publiczną strefę, w której znajdą się centrum edukacyjne, sale wystawiennicze i eventowe, food hall oraz inne miejsca rekreacyjne.
Co w dalszych etapach inwestycji?
Równolegle trwają prace nad planami drugiego etapu inwestycji. W ramach tego etapu powstanie hala o powierzchni 5 tys. m2, w której znajdą się m.in. studia nagraniowe dla telewizji i radia. Dodatkowo przestrzeń ta będzie połączona pod ziemią z pierwszym etapem inwestycji. To bez wątpienia jeden z najważniejszych projektów wspierających rozwój technologiczny realizowanych obecnie w Polsce – przekonują władze miasta.
IKK