10.9 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca 2024

Koniecznie przeczytaj

PKN Orlen ze zgodą KE na przejęcie PGNiG

Decyzją Komisji Europejskiej wniosek PKN Orlen, o zgodę na przejęcie PGNiG, rozpatrzy Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przeniesienie kompetencji oceny transakcji do polskiej instytucji wynika z faktu, że planowana koncentracja nie wywrze istotnych skutków dla konkurencji poza Polską, a Prezes UOKiK został uznany za najbardziej kompetentny organ do oceny takich skutków na rynku krajowym. Proces przejęcia PGNiG będzie stanowić kolejny krok naftowego giganta, po akwizycji Energy i zgodzie Komisji Europejskiej na połączenie ze spółką LOTOS, w budowaniu silnej, polskiej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i znaczącej pozycji na rynku europejskim.

– To nasz wielki sukces. Decyzja KE stanowi ważny krok w kierunku pozyskania zgody na połączenie PKN Orlen i PGNiG. To bardzo ważne w kontekście budowy silnego koncernu multienergetycznego, który będzie znaczącym podmiotem na konkurencyjnym rynku europejskim – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen. – Fuzja PKN Orlen z PGNiG i Lotosem to olbrzymia i jedyna szansa rozwojowa dla spółek, ich akcjonariuszy, ale także pracowników oraz klientów.
W wyniku integracji aktywów PKN Orlen, spółki Energa, LOTOS i PGNiG łączne roczne przychody nowego koncernu wyniosłyby ok. 200 mld zł. Zysk operacyjny EBITDA kluczowych segmentów osiągnąłby ok. 20 mld zł rocznie. Za zysk operacyjny połączonego podmiotu w ok. 40 proc. odpowiadałby nadal podstawowy biznes, czyli rafineria i petrochemia. Z kolei wydobycie z łączną roczną produkcją na poziomie ok. 70 mln boe stanowiłoby ok. 20 proc wyniku. Po ok. 15 proc. generowałyby sprzedaż detaliczna paliw, gazu i energii oraz regulowana dystrybucja, z dużym potencjałem wzrostu w kolejnych latach. Wytwarzanie energii odpowiadałoby za ok. 10 proc. zysku operacyjnego. W tym przypadku możliwe byłoby podwojenie wyniku w perspektywie do 2030 r., dzięki realizacji nowych inwestycji.

Najnowsze