20 C
Warszawa
piątek, 14 czerwca 2024

Prezes mBanku w archiwach SB

Cezary Stypułkowski, prezes mBanku został w 1988 r. zarejestrowany jako tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa „Michał” – wynika z dokumentów IPN, do których dotarła „Gazeta Finansowa”. Miał pomagać rozpracowywać SB brytyjski wywiad. Stypułkowski zaprzecza.

 

Stypułkowski (w listopadzie skończy 60 lat) to legenda polskiego sektora finansowego. Prezesem państwowego Banku Handlowego został w 1991 r. mając zaledwie 34 lata. Nominację zawdzięczał ministrowi finansów i wicepremierowi Leszkowi Balcerowiczowi.

Od socjalisty do kapitalisty
Karierę Stypułkowski zaczął od działalności w Socjalistycznym Związku Studentów Polskich. Tam nawiązał wpływowe przyjaźnie m.in. z Aleksandrem Kwaśniewskim. W latach 80. poznał też Leszka Balcerowicza (jak wspominał po latach „w 1989 r. nie był już obcą osobą”). W drugiej połowie lat 80. był już doradcą wicepremiera w komunistycznym rządzie. A z rządowej posady trafił na prestiżowe stypendium Fundacji Fulbrighta (w 1988 r.) i rozpoczął studia w Nowym Jorku.
BH na początku lat 90. był bankiem zdominowanym przez postkomunistyczną nomenklaturę. Był też głównym bankiem, za pośrednictwem którego dokonywano transakcji w słynnej aferze FOZZ (fundusz do wykupu polskiego długu, z którego zdefraudowano pieniądze), a sama afera wybuchła w połowie roku 1991 r. Dziś Stypułkowski twierdzi, że kiedy obejmował stanowisko prezesa BH, FOZZ był w likwidacji.
Mimo krytycznych raportów NIK o latach 1991-92 Stypułkowski prezesował BH 12 lat. Odszedł w 2003 r., gdy był to już prywatny Citibank. Kolejną pracę dostał na stanowisku szefa kontrolowanego przez państwo giganta – PZU. Jak twierdził po latach ówczesny premier Leszek Miller, tę nominację załatwił mu prezydent Aleksander Kwaśniewski. Z tej funkcji został odwołany w połowie 2006 r. za rządów PiS. Cztery lata później został szefem grupy BRE Bank.

W sieci kontrwywiadu SB
SB zainteresowała się nim podczas pracy w rządzie. – Nigdy nie byłem świadomym współpracownikiem służb specjalnych PRL ani jakichkolwiek innych służb. Nie składałem jakichkolwiek deklaracji, nie realizowałem żadnych zadań na rzecz służb, nie sporządzałem żadnych opracowań ani notatek, nie pobierałem w jakiejkolwiek postaci wynagrodzenia ani nie podpisywałem zobowiązań do jakiejkolwiek współpracy – mówi Cezary Stypułkowski, prezes zarządu należącego do niemieckiego Commerzbank mBanku (obecna nazwa grupy BRE Bank).
Według dokumentów IPN zaczął współpracować z SB dobrowolnie. 7 kwietnia 1988 r. został zarejestrowany jako (TW) Tajny Współpracownik – wynika z karty personalnej (dzień później wystawiona została karta rejestracyjna) departamentu II SB (kontrwywiad), wydział II. Zagadnieniem do jakiego został pozyskany, według dokumentów, były działania dotyczące wywiadu brytyjskiego.
Dokumenty dotyczące prezesa mBanku zostały odtajnione (zniesiono klauzulę tajności) pod koniec listopada 2015 r. Osobą pozyskującą był Zbigniew Marciniak. A Stypułkowski był wówczas członkiem PZPR, co nie jest znanym elementem jego biografii. – W okresie mojej pracy w Urzędzie Rady Ministrów, w charakterze doradcy wicepremiera oraz sekretarza Komitetu Rady Ministrów do spraw Reformy Gospodarczej (1986-1988), miałem formalne kontakty z wieloma osobami, co było związane z moją ówczesną rolą i obowiązkami służbowymi – tłumaczy nam prezes mBanku.
Według następnych kart, na których widnieje pieczątka Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i mówiąca o wykonanej kopii dokumentów, Stypułkowski jest oznaczony jako osoba „zabezpieczona” bez podanego konkretnego celu. – Bezpośrednio przed wyjazdem na stypendium Fulbrighta w 1988 roku, w trakcie rozmowy z oficerem, którego nazwiska nie pamiętam, stanowczo odmówiłem jakiejkolwiek formy kontaktu z przedstawicielami służb w czasie mojego pobytu w USA. Nigdy też takich kontaktów świadomie nie miałem – kontynuuje wyjaśnienia Stypułkowski.
Według dokumentu z dnia 28 kwietnia 1989 r. skierowanego do Wydziału I Biura „C” w MSW dot. zarejestrowanego Stypułkowskiego, zastępca naczelnika Wydziału IV Departamentu II MSW napisał: „Drugostronnie wymieniony jest zarejestrowany do nr 103 548. Proszę o przerejestrowanie wymienionego z konta wydziału II departamentu II na konto wydziału VI departamentu II”. Natomiast w piśmie z dnia 19 kwietnia 1990 r. dot. Stypułkowskiego, zastępca naczelnika Wydziału IV Departamentu II MSW napisał: „Drugostronnie wymieniony jest zarejestrowany do nr 103 548. Obecnie osoba ta nie pozostaje w naszym zainteresowaniu. Proszę o zdjęcie jej z ewidencji. Materiałów operacyjnych brak”.

W dokumentach dot. Stypułkowskiego są opisani figuranci (osoby, którymi służby się interesują), z którymi się spotykał. Są nimi m.in. obywatel amerykański Howard Lange, który otrzymał pseudonim AL-86 oraz Irena Strzałkowska (pseudonim „Delegat”). Skąpy materiał, który na razie jest dostępny nie pozwala na określenie charakteru relacji Stypułkowskiego z SB. Oprócz tego, że peerelowska służba uważała go za swojego agenta.

Najnowsze