15.7 C
Warszawa
poniedziałek, 24 czerwca 2024

Pomysłowy Mateusz

Wicepremier Morawiecki jest jak niewyczerpana krynica pomysłów na publiczne finanse, lecz niestety niewiele z tych pomysłów stanowi odpowiedź na najważniejsze problemy.

Od czasu objęcia przez Mateusza Morawieckiego teki ministra rozwoju oraz funkcji wicepremiera w rządzie Beaty Szydło polska opinia publiczna jest regularnie zaskakiwana kolejnymi planami strategii i rozwoju. Z jednej strony wydaje się to naturalne, gdyż praca Morawieckiego ma polegać właśnie na tworzeniu długofalowych planów, lecz jednocześnie wiele z nich zaskakuje swoją nieprzydatnością lub zbytecznością. Można nawet odnieść wrażenie, że wicepremier tak bardzo skupił się na nowych pomysłach, że zapomniał o najbardziej pilnych zadaniach.

Wielkim pakietem rozwiązań mających stanowić odpowiedź na brak spójnej strategii w działaniach poprzedniej ekipy był tzw. plan Morawieckiego. Jego ogłoszenie było szumnie zapowiadane przez wiele miesięcy, lecz gdy w lutym br. rząd przyjął jego podstawowe założenia, to okazało się, że sprowadza się w zasadzie do zbioru ogólników. Ująwszy całość problemów w „5 pułapek rozwojowych”, Morawiecki stworzył wizję, w ramach której za 15 lat Polacy mają zarabiać tyle, co przeciętny obywatel Unii Europejskiej. Podkreślając braki w innowacyjności polskiej gospodarki oraz niski poziom płac, wicepremier zaprezentował jednocześnie strategię walki o poprawę sytuacji. Kluczowymi jej elementami miały być: likwidacja zbędnych licencji i pozwoleń oraz nowa ustawa o działalności gospodarczej mająca ułatwić prowadzenie biznesu oraz uszczelnienie systemu podatkowego.

Niestety, jak do tej pory rząd skupił się na ostatnim z elementów. Kilka dni temu minister finansów Paweł Szałamacha wyraził zadowolenie z faktu, iż dochody budżetu państwa są aż 6-7 proc. wyższe niż przed rokiem, a dane o ściągalności podatków pokazują, że rządowi udaje się uszczelnić system podatkowy. W praktyce oznacza to, że zamiast ułatwienia życia przedsiębiorcom polskie państwo wyciska z nich jeszcze więcej.

—————–

Więcej w najnowszym numerze “Gazety Finansowej”:

https://wogoole.pl/lipiec/278-gazeta-finansowa-31-322016.html

Najnowsze