20 C
Warszawa
niedziela, 14 lipca 2024

Wejście smoka

Polacy coraz chętniej kupują chińskie telefony, za nic mając ostrzeżenia amerykańskich służb.

Już niemal jedna trzecia polskiego rynku telefonów komórkowych należy do Huawei. Według danych GfK udział chińskiego producenta w polskim rynku wyniósł w styczniu 27,1 proc., wobec 23 proc. w październiku ub. roku. Z usług i produktów chińskiej firmy korzystają i korzystały dotychczas również państwowe spółki i instytucje. W tym najważniejsze, jak Ministerstwo Sprawiedliwości czy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Tymczasem amerykańskie służby od lat biją na alarm, ostrzegając przed korzystaniem z produktów chińskiego producenta. Dość powiedzieć, że jeszcze w 2014 roku amerykańskie władze zablokowały Huawei możliwość startu w przetargach rządowych. Z kolei na przesłuchaniu przed senacką komisją wywiadu, szefowie amerykańskich służb twierdzili, że obywatele – ze względów bezpieczeństwa nie powinni używać chińskich produktów.

– Władze są głęboko zaniepokojone ryzykiem, z którym wiąże się udostępnienie firmom, współpracującym z zagranicznymi rządami, dostępu do naszej infrastruktury teleinformatycznej. Miałyby one wtedy możliwość modyfikowania lub kradzieży informacji oraz prowadzenia operacji szpiegowskich – ostrzegał szef FBI Chris Wray. Czy jest się czego obawiać? Dyrektor Huawei Richard Yu ma prostą diagnozę ostrzeżeń: Stany Zjednoczone boją się Huawei, gdyż ten jest bardzo silną konkurencją.

Chińczycy nad Wisłą

Pierwsza „polska” afera z chińskim producentem wybuchła jeszcze w 2011 roku. (…)

{source}

Gazeta Finansowa 12/2018

{/source}

Najnowsze