26 C
Warszawa
czwartek, 30 maja 2024

Koniec miłości do Unii Europejskiej

Okazuje się, że, Polacy postrzegają Unię Europejską wyłącznie w kategoriach finansowych. Od środków, jakie mogą otrzymać z Brukseli, uzależniają swój stosunek do Europejskiej Wspólnoty i naszego w niej członkostwa.

 Z najnowszego raportu Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy na temat stanu świadomości współczesnych Polaków. Opracowanie, którego tytuł brzmi: „Polityka zagraniczna i bezpieczeństwo zewnętrzne Polski” zostało oparte na wynikach badania opinii publicznej, przeprowadzonych w styczniu i marcu br. na próbie ponad 50 tysięcy osób. Jego wyniki wydają się niezwykle ważne, jeśli idzie o stosunek Polaków do Unii Europejskiej. Wskazują na to, że mniej więcej jedna trzecia z nas opowiedziałaby się dziś jednoznacznie za Polexitem, czyli opuszczeniem Unii Europejskiej.

Z badania przeprowadzonego w styczniu wyszło, że „rozłamowców” było w Polsce aż 36 proc. natomiast w marcu nieco mniej, bo jedynie 28 proc. Powodem tej nieznacznej zmiany nastrojów było zapewne znaczne złagodzenie naszego sporu z Brukselą przez premiera Mateusza Morawieckiego. Nie są to wyniki, które mogą zaskakiwać. Podobne rezultaty pokazały inne badania opinii społecznej, przeprowadzone w minionych kilkunastu miesiącach. Tak było m.in. w sondażach jakie w czerwcu i listopadzie zostały przeprowadzone dla portalu Wirtualna Polska.

W pierwszym z nich, 20 proc. ankietowanych chciałoby opuszczenia przez UE. Z kolei w badaniu listopadowym za takim rozwiązaniem opowiedziało się już 27 proc ankietowanych. W wynikach obydwu sondaży jednak coś innego zwraca uwagę. Okazuje się, że wyraźnie spada liczba tych, którzy są zwolennikami naszego członkostwa UE. O ile w czerwcu 2017 takie preferencje ujawniło 61 proc. ankietowanych, o tyle w listopadzie 2017 było ich już tylko 54 proc. Jak łatwo zauważyć, w ciągu zaledwie pięciu miesięcy nastąpił spadek o siedem procent. Co ciekawe, zarówno w czerwcu, jak i listopadzie 2017 r. 19 proc. badanych nie miało w tej sprawie zdania. Tak czy inaczej, możemy dzisiaj mówić o tym, że stosunek Polaków do UE zaczyna się wyraźnie zmieniać. (…)

Cały artykuł w Gazecie Finansowej 13/2018

{source}

Gazeta Finansowa 13/2018

{/source}


Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze