20 C
Warszawa
niedziela, 14 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

Bohaterowie w mundurach

Jak zadbać o tych, którzy zapewniają nam bezpieczeństwo?

Bohaterowie w mundurach

To najważniejsze pytanie, które pojawiło się podczas debaty „Bezpieczna służba – bezpieczni żołnierze i funkcjonariusze” zorganizowanej w Warszawie przez Fundację Dorastaj z Nami i Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

Motywem przewodnim debaty była trudna służba funkcjonariuszy i żołnierzy wykonywana podczas misji poza granicami państwa, a także ich codzienne zadania realizowane w kraju. Poruszony został temat bezpieczeństwa rodzin funkcjonariuszy i żołnierzy wyruszających na misje, a także kwestie minimalizacji zagrożeń podczas służby. W rozmowie uczestniczyli płk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa; Magdalena Pawlak, prezes zarządu Fundacji Dorastaj z Nami; Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo Helicopters oraz przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Obrony Narodowej i służb mundurowych.

– Bohaterowie codzienności są wśród nas, wykonując swoją pracę. O ich poświęceniu możemy się dowiedzieć dopiero, gdy zdarzy się wypadek, tragedia, katastrofa – przekonywali uczestnicy debaty.

– Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, ile osób każdego dnia ryzykuje własne życie, by ratować życie lub mienie drugiego człowieka albo służyć ojczyźnie daleko poza granicami kraju. Żołnierze, policjanci, strażacy, ratownicy górscy czy służba więzienna – by wymienić tylko niektóre zawody obarczone ryzykiem – wykonują ważne społecznie i wymagające odwagi zawody. Ryzyko, jakie ponoszą każdego dnia, dotyczy również ich rodzin. Pomagajmy tym, którzy pomagają – apelują. Celem Fundacji Dorastaj z Nami jest pomoc dzieciom poległym lub poszkodowanym na służbie oraz budowanie szacunku dla służb publicznych. Fundacja pragnie służyć im wsparciem, poszerzać horyzonty i ułatwić wejście w dorosłe życie.

– Od lat wspieramy działania Fundacji Dorastaj z Nami, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że służby mundurowe dbają o nasze bezpieczeństwo, ale kto ma się zatroszczyć o bliskich tych funkcjonariuszy, którzy polegli na służbie? – mówi Krzysztof Krystowski.

– Większość śmigłowców, którymi posługują się służby mundurowe, w tym ratownicy, to maszyny wyprodukowane w naszej fabryce, w Świdniku. Zdajemy sobie sprawę, że życie ratowników i poszkodowanych zależy często od sprawności i niezawodności tych maszyn, dlatego przykładamy niezwykłą wagę do ich wykonania, a w późniejszym etapie także do ich modernizacji. Fundacja Dorastaj z Nami stworzyła również program „Służba i pomoc” skierowany bezpośrednio do żołnierzy i funkcjonariuszy służb publicznych, którego celem jest dostarczenie użytecznej wiedzy i porad, mających na celu profilaktykę w codziennym życiu zawodowym i rodzinnym oraz tworzenie społeczności ludzi służb, którzy wspierają się w pracy zawodowej i trudnych sytuacjach życiowych.

Najnowsze