20 C
Warszawa
piątek, 14 czerwca 2024

Koniecznie przeczytaj

Szanse na dynamiczny rozwój lotniska w Modlinie

Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa Modlin powinien być obiektem wspierającym główne warszawskie lotnisko i obsługiwać połączenia czarterowe i nisko kosztowe – wynika ze specjalnego raportu firmy PolConsult.

Modlin jest już dziś gotowy do systematycznego zwiększania liczby odprawianych pasażerów. Port wymaga jednak szybkiej rozbudowy, dzięki czemu przepustowość powinna się zwiększyć do ponad 8 milionów pasażerów.

Specjalizująca się w analizach i strategiach dla lotnisk firma PolConsult przy tworzeniu raportu oparła się na prognozach wzrostu przewozów lotniczych, a także m.in. na założeniu, że port w Modlinie służyć powinien jako wsparcie i odciążenie zarówno dla obecnie funkcjonującego warszawskiego lotniska Chopina, jak i dla mającego powstać Centralnego Portu Komunikacyjnego, i obsługiwać ma tani ruch rozkładowy, czarterowy oraz przewozy cargo.

– Decydują o tym głównie względy geograficzne, a także możliwość stosunkowo łatwego dojazdu (tzw. transportu naziemnego), jak również korzystny potencjał rozbudowy infrastruktury, przy braku ograniczeń dotyczących lotów nocą – mówi Ryszard Zaremba – prezes PolConsultu, a jednocześnie autor raportu. Jego zdaniem, do zwiększenia przepustowości portu niezbędne jest dokonanie inwestycji w jego infrastrukturę, które zróżnicować można w zależności, jaki będzie horyzont czasowy. Dla planu dotyczącego krótszej, 20-miesięcznej, perspektywy trzeba zainwestować 121 mln zł, dzięki czemu przepustowość wzrosłaby od 8 do 8,4 mln pasażerów rocznie. Dla planu dotyczącego dłuższej – 60 miesięcznej perspektywy inwestycje powinny wynieść 653 mln zł (narastająco), dzięki czemu przepustowość wzrosłaby do nawet 11 mln pasażerów od 2024 roku. Autor raportu zwraca uwagę, że dziś największą przeszkodę do realizacji tych inwestycji stanowi uzyskanie zgody jednego ze współudziałowców (PPL) na ich zewnętrzne finansowanie, które nawet przy 20-procentowej rezerwie wyniesie do 784 mln zł.

Najnowsze