10.9 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca 2024

Koniecznie przeczytaj

Leonardo tworzy cyberpoligon dla żołnierzy przyszłości

Ataki hakerskie na systemy infrastruktury krytycznej i włamania do zamkniętych sieci, to sygnał, że współczesne pole walki przenosi się do cyberprzestrzeni. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom nowej ery, koncern Leonardo rozbudował centrum szkolenia „cyberwojowników” w angielskim mieście Lincoln.

Zupełnie nowy obiekt szkoleniowy – Akademia Leonardo – pozwoli trzykrotnie zwiększyć liczbę techników szkolących się w zakresie CEMA (Cyber and Electromagnetic Activities – Działania cyfrowe i elektromagnetyczne). Centrum szkoleniowe Leonardo w Lincoln (środkowa Anglia) działa od 2009 r. Skupia się na podnoszeniu kwalifikacji i wsparciu brytyjskich sił zbrojnych, w tym lotnictwa. Blisko kooperuje z pobliską bazą RAF w Waddington. Nowa inwestycja będzie stanowić rozszerzenie dotychczasowej oferty o komponent walki elektronicznej i elektromagnetycznej podczas działań bojowych.

Akademia Leonardo dostarczy modułów edukacyjnych, które wejdą również w skład programu studiów inżynierskich w zakresie CEMA. Koncern jest dobrze przygotowany do tego typu zadań, zatrudniając w Wielkiej Brytanii uznanych ekspertów z dziedziny walki elektronicznej i elektromagnetycznej. Jest także jednym z głównych dostawców cybertechnologii dla brytyjskiej armii. Przykładowo, Leonardo odpowiada za 60 proc. awioniki na pokładzie myśliwców najnowszej generacji Eurofighter Typhoon latających w barwach RAF i innych flot powietrznych. Systemy Leonardo zabezpieczają także brytyjskie śmigłowce jak Wildcat, Merlin, Chinook, Puma czy Apache.

Doświadczenie firmy w projektowaniu i produkcji urządzeń do walki elektronicznej, pozwala Leonardo być w awangardzie działań cyfrowych. Korzystają na tym adepci szkoleń CEMA, którzy poznają nie tylko współczesne wyzwania, ale także kierunki rozwoju zagrożeń w przyszłości.

Leonardo, jako jedyny w Wielkiej Brytanii projektant i producent śmigłowców, zapewnia szerokie spektrum szkoleń dla pilotów i obsługi technicznej w Akademii Leonardo w Yeovil. Koncern prowadzi także szkolenia z cyberbezpieczeństwa w Bristolu, w ramach misji NATO. Ostatnio firma zapowiedziała udział w programie szkolenia pilotów samolotów myśliwskich we współpracy z Włoskimi Siłami Powietrznymi. Połączenie sił ma doprowadzić do powstania Międzynarodowej Szkoły Kształcenia Pilotów (IFTS) we Włoszech. Placówka skupi się na szkoleniach dla operatorów samolotów najnowszej generacji, jak Eurofighter Typhoon i F-35.

Najnowsze