28.2 C
Warszawa
sobota, 20 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

Tytan przestworzy

Jak podaje portal internetowy Ministerstwa Obrony Republiki Czeskiej – śmigłowiec ratowniczy W-3 A Sokół służący w czeskiej armii wylatał 5009 godzin.

To znakomity wynik będący powodem do dumy zarówno dla producenta, którym jest polski PZL-Świdnik, jak i czeskiej obsługi technicznej, która utrzymuje maszynę w znakomitej kondycji.

Śmigłowiec służy w 24. bazie sił powietrznych w dzielnicy Praga-Kbely i wykorzystywany jest przede wszystkim do celów ratownictwa medycznego. Jest to pierwszy Sokół na świecie z taką liczbą wylatanych godzin. I to wszystko bez większych usterek. Śmigłowce W-3 A Sokół służą w Czeskich Siłach Zbrojnych od roku 1997. Po raz pierwszy wykorzystane zostały tego właśnie roku na Morawach, w związku z katastrofalnymi powodziami. Eskadra 10 śmigłowców Sokół ratowała poszkodowanych przez żywioł. Znakomicie sprawdziła się zarówno w przypadku akcji ratowniczych, jak i poszukiwawczych.

– Jest to bezproblemowa maszyna, wspaniale się ją pilotuje i można na niej polegać, między innymi dzięki wysokiej mocy silnika. Wykorzystujemy Sokoły od 20 lat, przez cały ten czas, bez większych usterek. Należą się za to ogromne podziękowania naszym technikom, którzy wykonują wspaniałą pracę – powiedział jeden z pilotów, mjr. Petr Šafařík. Było to możliwe dzięki niezawodności, dbałości oraz podejściu pracowników obsługi technicznej oraz znakomitej konstrukcji wyprodukowanych w Polsce śmigłowców.

Działalność lotniczej służby ratowniczej jest nieprzerwana, do dnia dzisiejszego wykonano 10 588 startów, przetransportowano 10 728 pacjentów, przy czym około 1 wylatanych godzin miała miejsce w nocy, czytamy na portalu czeskiego Ministerstwa Obrony. Całkowita liczba godzin wylatanych przez 10 Sokołów przekracza 40 000, a dla 6 maszyn z wyposażeniem niezbędnym dla ratownictwa medycznego wynosi ponad 27 300 godzin. W ciągu 20 lat śmigłowce polskiej produkcji przetransportowały ponad 11 600 pacjentów.

Sokoły potwierdziły swoje możliwości podczas wielu akcji w rozmaitych warunkach pogodowych. To niezawodne i bardzo efektywne maszyny mogące skutecznie prowadzić loty w dzień i w nocy. Sokoły służą między innymi w Hiszpanii, Chile, Korei Południowej i we Włoszech gdzie wykonują zadania przeciwpożarowe. W Niemczech wspierają policję podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczych. W innych krajach używane są do transportu osób lub służą w siłach powietrznych.

W 3A SokółŹródło: www.pzl.swidnik.pl

Najnowsze