25 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

Amerykanie wymieniają flotę śmigłowców

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) wybrały śmigłowiec MH-139, oparty o model AW139 Grupy Leonardo i oferowany przez firmę Boeing jako głównego wykonawcę. Maszyna ma zastąpić flotę śmigłowców UH-1 N „Huey”.

 Wybrany program ma wartość 2,4 mld dolarów i opiewa na 84 helikoptery, urządzenia szkoleniowe i powiązany sprzęt wsparcia. Osiągnięcie wstępnej zdolności operacyjnej jest zaplanowane na rok 2021, a maszyna przejmie rolę ochrony krajowych baz interkontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM), a także transportu członków rządu USA oraz sił bezpieczeństwa.

– Jesteśmy niezwykle dumni z tego znakomitego rezultatu. Najważniejsi klienci nadal polegają na Grupie Leonardo jeśli chodzi o spełnianie najsurowszych wymogów, takich jak ochrona baz pocisków czy transport personelu rządowego i sił specjalnych. Ten wybór wynik to także potwierdzenie faktu, że spółka jest uznawana za mocnego, wiarygodnego partnera wnoszącego od dawna znaczny wkład w przemysł USA – mówi Alessandro Profumo, dyrektor generalny Grupy Leonardo. MH-139 wykorzystuje wiodącą na rynku platformę AW139 Grupy Leonardo; AW 139 to nowoczesny, wielozadaniowy śmigłowiec, który już wykazał swoje zdolności w ochranianiu krytycznej infrastruktury oraz transporcie przedstawicieli armii i rządów wielu państw. Ponad 270 rządów, armii oraz firm z całego świata zamówiło już prawie 1100 sztuk AW139, potwierdzając pozycję tego modelu jako najlepiej sprzedającej się maszyny powietrznej w swojej kategorii, a ponad 900 egzemplarzy śmigłowca znajduje się już w służbie i ma wylatane powyżej 2 mln godzin. Ponad 260 sztuk helikoptera zostało zmontowanych i dostarczonych właśnie z zakładów w Filadelfii.

amerykanie wymieniają flotę śmigłowców

– Jesteśmy szczęśliwi, że Siły Powietrze USA wybrały nasz zespół dla dostarczania nowej floty budowanych w Filadelfii MH-139. Nasze Siły Powietrzne zasługują na najlepsze narzędzia; to jest właściwy helikopter dla ich misji. Ponad 125 mln dolarów zainwestowanych przez Leonardo zakłady w Filadelfii pokazują, że jesteśmy w pełni przygotowani do realizacji tego kontraktu. Nie możemy się doczekać współpracy z firmą Boeing w ramach tego programu i zobowiązujemy się spełnić oczekiwania głównego wykonawcy, rządu USA oraz podatników – powiedział William Hunt, dyrektor generalny w Agusta- Westland Philadelphia Corporation.

Najnowsze