17.3 C
Warszawa
piątek, 19 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

Wyzwania dzisiejszego rynku pracy

Stopa bezrobocia spadał w sierpniu br. do rekordowego poziomu 5,8 proc., dynamika wzrostu średnich płac wynosi obecnie 7 proc., a płaca minimalna w 2019 r. ma wynieść 2250 zł brutto.

Dzisiejszy rynek pracy często jest określany jako rynek pracownika i, jak podkreślają eksperci, jest to trend długofalowy. W miniony czwartek w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej odbyła się debata ekspertów z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu na temat zmian na rynku pracy, nowego pokolenia pracowników, a także możliwości zbudowania długofalowej relacji z pracownikiem poprzez realizację odpowiedzialnej i zgodnej z normami europejskimi polityki pracowniczej. Debata odbyła się w ramach konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”, którego laureatów najnowszej edycji poznamy już 24 października.

 

Od początku przemian ustrojowych polska gospodarka działała w modelu permanentnych niedoborów miejsc pracy. W 2002 i 2003 r. pracy nie miał co piąty Polak, co było efektem ówczesnego spowolnienia gospodarczego, a w konsekwencji masowych zwolnień. Dzisiaj nie ma mowy o kryzysie. Wzrost gospodarczy w I połowie 2018 r. był wyższy od oczekiwań, a agencja ratingowa Moody’s podwyższyła prognozy wzrostu PKB w 2019 r. z 4 na 4,2 proc. W mijających latach rynek pracy wyraźnie przeszedł do modelu niedoborów pracowników. Eksperci podkreślają, że jest to trend długofalowy, który będzie wpływać na otoczenie biznesowe przez najbliższe lata. Przedsiębiorstwa powinny więc przyzwyczajać się do funkcjonowania w warunkach niskiego bezrobocia.

wyzwania dzisiejszego rynku pracy

– Debata, jak i konkurs „Pracodawca Godny Zaufania”, mają promować wśród pracodawców odpowiedzialną, zgodną z normami europejskimi politykę pracowniczą i politykę socjalną. Tytuł ten przyznawany jest firmom i instytucjom, które, uwzględniając rozwój zawodowy pracowników i ochronę ich praw, wypracowują ciekawe i skuteczne rozwiązania w zakresie polityki pracowniczej. – mówi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

W ubiegłym roku aż 51 proc. organizacji odczuło trudności rekrutacyjne, a wiele z nich doświadczyło presji płacowej ze strony swoich podwładnych. Dodatkowo, przedsiębiorstwa coraz częściej muszą walczyć z rotacją pracowniczą, a także, chcąc przyciągać nowych kandydatów, są zmuszone do poprawy warunków zatrudnienia. Dla wielu pracowników pozapłacowe systemy motywacyjne stanowią podstawę podczas poszukiwania nowego zatrudnienia. Często wykraczają one poza typowe świadczenia w postaci prywatnej opieki medycznej czy karnetu na siłownię.

– Wiele firm stawia na budowanie więzi z pracownikami poprzez programy wolontariatu, dzięki którym pracownicy mogą wesprzeć swoim bezpośrednim działaniem wybraną inicjatywę społeczną. Coraz bardziej popularne są też programy stażowe, skierowane do młodych pracowników, którzy chcą związać się z danym pracodawcą ze względu na ciekawą ścieżkę kariery – mówi Michał Lipiński, dyrektor w Fundacji Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. W miniony czwartek grono ekspertów CSR miało okazję wymienić się doświadczeniami w zakresie odpowiedzialnej polityki pracowniczej. Wśród obecnych gości byli m.in. przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej, Instytutu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju i Fundacji Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Najnowsze