19.6 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Dobry system do wymiany?

Na wodach Bałtyku codziennie znajduje się nawet do trzech tysięcy jednostek! Warto wiedzieć, że nasza część akwenu należy do najbezpieczniejszych na całym morzu. I nie chodzi tu wcale o pogodę, czy ukształtowanie dna, ale o morskie systemy powiadamiania, które należą do najlepszych na świecie.

O wypadkach na polskich wodach terytorialnych słychać rzadko. Nie tylko dlatego, że w naszej części Bałtyku ruch jest nieco mniejszy, ale dlatego, że mamy wyjątkowy, uznany za jeden z najlepszych na świecie system łączności morskiej. Od 25 lat za łączność, w ramach ogólnoświatowego morskiego systemu powiadamiania, odpowiada firma Emitel. Przez całą dobę, 365 dni w roku, zespół doświadczonych i wyszkolonych operatorów posiadających odpowiednie certyfikaty i znających języki obce, dba o bezpieczeństwo marynarzy i żeglarzy.

Wzdłuż polskiego wybrzeża rozlokowane są stacje nasłuchowe, dzięki którym operatorzy mogą odbierać sygnały alarmowe i przekazywać je do Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego w Gdyni. Stąd zapewniana jest łączność w trakcie akcji poszukiwawczych i ratujących życie, wysyłane są porady medyczne, czy informacje pogodowe niezbędne do bezpiecznej żeglugi. System ten często odbiera nawet sygnały S.O.S od międzynarodowych jednostek poza naszymi wodami terytorialnymi. W ostatnim czasie polscy operatorzy odbierali wezwania pomocy nawet od niemieckich statków, które nie mogły połączyć się z rodzimymi służbami ratunkowymi.

Na te spokojne wody wpłynęli nagle urzędnicy, ogłaszając w maju przetarg na nowy system łączności, obejmujący budowę nowej infrastruktury, w tym stacji nasłuchowych i powołanie nowych zespołów do obsługi systemu i przejęcie zadań od obecnego operatora. Budzi to zdziwienie ekspertów, którzy ostrzegają, że budowa nowego systemu może przynieść pogorszenie jakości i możliwości całego morskiego systemu bezpieczeństwa. Pozostaje jednak pytanie, dlaczego zmieniać coś, co tak dobrze funkcjonuje. Dla przedstawicieli administracji publicznej odpowiadającej za polskie wody terytorialne priorytetem powinno być zapewnienie bezpieczeństwa ludzi i jednostek, dlatego decyzja Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej budzi zdziwienie.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze