7 C
Warszawa
wtorek, 16 kwietnia 2024

Koniecznie przeczytaj

Ziemianie upamiętnieni w Świątyni Opatrzności Bożej

Hołd złożony ziemianom, którzy na przestrzeni dziejów służyli krajowi i walczyli o niepodległość, to główne przesłanie tablicy pamiątkowej odsłoniętej w sobotę 17 listopada 2018 r. w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej.

 Ceremonię odsłonięcia tablicy poprzedziła msza święta koncelebrowana przez Kardynała Kazimierza Nycza, arcybiskupa warszawskiego.

– Ziemianie tu przychodzą podziękować za ziemię, za kulturę, za wkład w polską niepodległość. Przychodzą także wyrazić swój ból – powiedział w homilii metropolita warszawski. Podczas mszy głos zabrał prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego Marcin Schirmer. Zwrócił uwagę na to, że ziemianie przez setki lat strzegli polskiej tożsamości i walczyli o niepodległość. Prezes przypomniał, że pozbawieni majątków i prześladowani przez komunistyczne władze ziemianie nie doczekali się w III RP choćby częściowego wynagrodzenia doznanych krzywd.

Ziemianie upamiętnieni w Świątyni Opatrzności Bożej

Odsłonięciu tablicy, które jest pierwszym upamiętnieniem ziemian w przestrzeni publicznej w III RP, towarzyszyła specjalna asysta żołnierzy Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Tablicę poświęcił Kardynał Kazimierz Nycz. Tablica umieszczona w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie powstała dzięki zbiorowej ofiarności środowiska ziemiańskiego. Część pozyskanych środków, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie przekazało na dokończenie budowy Świątyni.

MK

Najnowsze