8.3 C
Warszawa
wtorek, 16 kwietnia 2024

Koniecznie przeczytaj

Pierwsza spółka akcyjna niepodległej Polski

Na początku grudnia 1918 r. w Warszawie została powołana pierwsza spółka akcyjna w niepodległej Polsce – Siła i światło. Po ponad stuletniej niewoli można było znowu decydować o kierunku rozwoju gospodarki!

 Zgrupowanie Elektryfikacyjne „Siła i Światło” zarejestrowano 5 grudnia 1918 r. Celem założycieli spółki – Macieja Radziwiłła, Antoniego Słamirskiego i Dawida Tempela – było inwestowanie na rynku polskim oraz przejmowanie oddziałów zachodnich przedsiębiorstw. Było to podyktowane tym, że zachodnie koncerny wyprowadzały zysk do krajów macierzystych i nie płaciły podatków w Polsce. Spółka, dzięki innowacyjnym na tamte czasy sposobom pozyskiwania kapitału, w krótkim czasie stała się potężnym koncernem. Kapitał zakładowy wynoszący w chwili rejestracji w 1918 r. 10 mln marek polskich szybko został podwyższony do 300 mln.

Ważnym wydarzeniem było jednak pozyskanie w 1923 r. finansowania ze strony konsorcjum banków (m.in. Bank Handlowy, Bank Związku Spółek Zarobkowych, Bank Towarzystw Spółdzielczych oraz Bank Zachodni) 2 mld 600 mln marek kredytu, zamienionego następnie na akcje oraz kredytu z banków zachodnich w wysokości 1 mln funtów brytyjskich. Funkcjonująca w okresie międzywojennym firma realizowała większość transakcji, które byłyby powodem do dumy wielu współczesnych spółek. Emitowała akcje i obligacje, przeprowadzała fuzje i przejęcia.

Przez cały okres swojej działalności miała ogromny wkład w rozwój polskiej gospodarki, wkład o jakim dzisiaj działające firmy mogą tylko pomarzyć. W sumie koncern zainwestował w polską gospodarkę 30 mln dolarów, które wartością odpowiadają współczesnej kwocie 450 mln dolarów. Niestety wybuch II Wojny Światowej, a następnie znacjonalizowanie majątku spółki przez władze komunistyczne sprawiły, że nigdy nie dowiemy się jak dziś wyglądałaby polska gospodarka dzięki „Sile i Światłu”.

Najnowsze