e-wydanie

2.8 C
Warszawa
piątek, 19 kwietnia 2024

Pracownik w poszukiwaniu sensu

Co dzisiaj decyduje o atrakcyjności pracodawcy?

Jak wskazują wyniki tegorocznego badania Pracuj.pl „Czy pieniądze szczęścia nie dają”, pracujący Polacy najwyżej cenią sobie atrakcyjne i stabilne wynagrodzenie. Jednak obok finansów istnieje wiele innych aspektów, które mogą mieć znaczenie dla podjęcia decyzji o zmianie pracy lub pozostaniu u obecnego pracodawcy.

Dominika Nawrocka – Brand Communication & CSR Manager w Capgemini Polska

Sensowna praca
Zgodnie z badaniem ValueView, które przeprowadzono wśród polskich menedżerów, niepotrzebne i bezcelowe zadania pochłaniają ok. 30 proc. czasu załogi. Każdy woli pracować w poczuciu sensu i celu. Dlatego ważne jest komunikowanie celów i strategii firmy oraz eliminowanie bezsensownych zadań.

Atmosfera ma znaczenie
Także dobra atmosfera pracy to absolutny must have. Liczą się firmy, które na co dzień dbają o partnerskie relacje oraz wsparcie i życzliwość na linii przełożeni ‒ podwładni. Pracownicy chcą się czuć swobodnie i mieć możliwość dzielenia się swoimi opiniami i pomysłami na nowe rozwiązania. Dobrze, gdy nowi pracownicy są odpowiednio wdrażani w obowiązki i pracę w zespole.

Benefity wedle potrzeb
Nadal cenione są benefity, najbardziej takie, które dostosowane są do indywidualnej sytuacji pracownika. Dbający o kondycję zdecydują się na karnet sportowy, szukający rozwoju ‒ na dodatkowe szkolenia językowe, a młodzi rodzice docenią rodzinny pakiet opieki zdrowotnej. Obserwujemy, że coraz większą popularnością cieszą się systemy punktowe, w których można dobierać benefity zgodnie z indywidualnymi preferencjami.

Szkolenia i rozwój
Nasi pracownicy chcą podnosić swoje kwalifikacje i liczą na perspektywy rozwoju w firmie. Doceniają szeroki wybór eksperckich szkoleń, nie tylko językowych. Oprócz szkoleń wewnętrznych chętnie skorzystają z dopłat do kursów czy certyfikatów, oferowanych przez niezależne organizacje. Szukają miejsca, w którym ich kariera nabierze rozpędu, a satysfakcja z pracy nie ulotni się już po kilku miesiącach.

Elastyczność i technologia
Pracownicy doceniają możliwość pracy zdalnej. Szacujemy, że 41 proc. naszych pracowników korzysta z systemu home office przynajmniej raz w tygodniu. Nowoczesne technologie wspierają ten model, pozwalając na globalny kontakt oraz wideokonferencje z każdego miejsca z dostępem do Internetu.

Wsparcie w roli rodziców
Młodzi rodzice to spory procent kadr firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych, dlatego wszelkie udogodnienia ułatwiające łączenie roli rodzica i pracownika podnoszą notowania pracodawcy. Firmy oferują tu różne rozwiązania ‒ od elastycznych godzin pracy przez opiekę medyczną rozszerzoną o domowe wizyty pediatry po dofinansowanie do żłobków czy rodzinnych urlopów. U nas matki powracające do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym mogą liczyć na wsparcie i pomoc w ponownej adaptacji do życia zawodowego.

Najnowsze

DEWELOPER ROKU 2023

DOMY MAKLERSKIE

RYNEK TSL

RYNEK SZKOLEŃ