25 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

Pieniądze w nowej odsłonie

W dużej mierze to dzięki zaangażowaniu fundacji i stowarzyszeń placówki muzealne w Polsce mogą się rozwijać i realizować własne projekty, takie jak wystawy czy spotkania. Przykładem jest działanie Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego, która objęła mecenatem Gabinet Monet i Medali w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zwiedzający będą mogli poznać historię pieniądza na przestrzeni wieków i dzieje Gabinetu, który rozpoczął działalność niemal 100 lat temu.

 Pod koniec XIX wieku Kazimierz hr. Sobański zapisem w testamencie przekazał dla dobra Miasta Stołecznego Warszawy kolekcję monet i medali. Składało się na nią prawie dziewięć tysięcy pozycji. Była to jedna z największych, na przełomie XIX i XX wieku, kolekcji w Polsce. Stała się podstawą funkcjonowania w ramach muzeum Gabinetu Numizmatycznego. Podczas II Wojny Światowej znaczna część kolekcji zaginęła lub została zrabowana przez okupantów. Pozostała część, stopniowo uzupełniana o okazy z różnych epok i wszystkich części świata, znajduje się w Gabinecie Monet i Medali MNW.

Dzięki środkom Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego kolekcja zostanie udostępniona publiczności w nowoczesnej odsłonie. Patron fundacji to ojciec Kazimierza Sobańskiego. Kontynuatorami chlubnej rodzinnej działalności filantropijnej są Michał, Elżbieta oraz Izabela Sobańscy. Od 2012 r. warszawskie Muzeum Narodowe stopniowo udostępnia zwiedzającym kolejne przestrzenie ekspozycyjne. Dzięki temu po rearanżacji można zwiedzać m.in. Galerię Sztuki Średniowiecznej, Galerię Sztuki XIX Wieku, Galerię Sztuki Dawnej, Galerię Wzornictwa Polskiego czy Galerię Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego. W następnym roku zaplanowane jest otwarcie w nowej odsłonie Galerii Sztuki Starożytnej, a rok później Gabinetu Monet i Medali.

Nowa odsłona Gabinetu zakłada rezygnację z przeglądowej prezentacji kolekcji, jak również z typowego układu przekrojowego przedstawiającego historię światowego mennictwa. Zamiast tego monety i medale zostaną uporządkowane w bloki tematyczne, co pozwoli zwiedzającym poznać historię pieniądza. Poszczególne bloki uzupełnią infografiki, multimedia i dodatkowe zabytki. Wszystko z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań przestrzennych i wystawienniczych. Ekspozycji towarzyszyć będzie opracowanie zbioru Kazimierza hr. Sobańskiego, widziane z perspektywy problematyki wojennych losów kolekcji numizmatycznych.

Najnowsze