Z końcem czerwca 2018 roku weszły w życie przepisy ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, dzięki którym przedsiębiorcy będą mogli korzystać z pomocy publicznej dotyczącej wsparcia na realizację nowych inwestycji na terenie całej Polski. Pod koniec br. firmy zaczęły uzyskiwać pierwsze zgody na wsparcie dzięki decyzjom wydanym przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii.
mec. Piotr Pruś – ekspert kancelarii prawnej Ecovis Milczarek i Wspólnicy
Wsparcie w postaci ulg podatkowych jest możliwe po spełnieniu dwóch podstawowych kryteriów: ilościowego, dotyczącego poniesienia kosztów kwalifikowanych o określonej wysokości oraz jakościowego związanego, m.in. ze zrównoważonym rozwojem gospodarczym oraz społecznym, np. poprzez zapewnienie odpowiedniego poziomu zatrudnienia czy prowadzenie działalności badawczo- rozwojowej. Jednym z przedsiębiorstw, które uzyskało pozytywną decyzję o wsparciu jest Stalatube należąca do fińskiej grupy Stalatube.
– Naszym celem, który przyświecał podczas ubiegania się o decyzję o wsparciu, było utworzenie nowego przedsiębiorstwa, które będzie zajmowało się, m.in. przetwarzaniem spawanych i giętych profili ze stali nierdzewnej, a także ulepszaniem elementów rurociągów z rur ze stali nierdzewnej czy ulepszaniem konstrukcji spawanych elementów. Na szczęście udało nam się spełnić wszystkie kryteria i 19 listopada uzyskaliśmy pozytywną decyzję o wsparciu co nas ogromnie cieszy! – mówi przedstawiciel firmy Stalatube. Zgodnie z ustawą wsparcie udzielane jest w formie zwolnień podatkowych według określonego kryterium intensywności pomocy, uzależnionego od miejsca ulokowania inwestycji. W związku z tym, iż inwestycja realizowana przez przedsiębiorstwo znajduje się na terytorium województwa łódzkiego pomoc publiczna będzie wynosić 35 proc.
Wpływ wsparcia na biznes
Dzięki nowym regulacjom ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, możliwe jest skorzystanie ze wsparcia na terenie całej Polski, a nie tylko na określone obszary. Inwestorzy są zachęcani do lokowania swoich inwestycji w Polsce. Dodatkowo dzięki nim wprowadzają nowe rozwiązania techniczne oraz technologiczne, a także zwiększają dynamikę eksportu i konkurencyjność wytwarzanych wyrobów, a co najważniejsze tworzą nowe miejsca pracy.
– Wsparcie dla przedsiębiorców udzielane na realizację nowej inwestycji przyznawane jest w formie zwolnienia od podatku dochodowego, na zasadach określonych odpowiednio w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych. System wsparcia preferuje małych, średnich i mikro przedsiębiorców, jednakże także duzi przedsiębiorcy mogą z niego skorzystać, choć oczywiście wymogi im stawiane są znacznie większe. Procedura uzyskania decyzji jest łatwiejsza niż w poprzednim stanie prawnym. Po realizacji pierwszego projektu możemy stwierdzić, że faktycznie wprowadzone przepisy stanowią znaczne udogodnienie dla przedsiębiorców. Wielu przedsiębiorców z niecierpliwością wyczekiwało wejścia ustawy o wspieraniu nowych inwestycji w życie. Dzięki niej rozwój gospodarczy Polski zdecydowanie przyspieszy, zwiększą się dochody firm oraz ich pracowników.