28.7 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca 2024

Koniecznie przeczytaj

Znamy finalistów konkursu EKOpraktyki

Jak ekologicznie zapakować produkty na wagę? Jak zaplanować zakupy i przygotowywać posiłki, by nie marnować żywności?

Czym jest plogging i jak oszczędzać odkurzając w rytmie slow? To projekty, które wygrały w konkursie EKOpraktyki zorganizowanym przez Rekpol i Biedronkę.

Jury doceniło ekopraktyki mające pozytywny wpływ na środowisko, które są oryginalne, użyteczne oraz najłatwiejsze w powszechnym zastosowaniu. W konkursie, który trwał od 23 października do 23 listopada br., zarejestrowało się ponad 600 uczestników, którzy przesłali blisko 400 różnych ekopraktyk. Jury wybrało siedem z nich nagradzając je rowerami turystyczno/crossowymi.

– Los naszego środowiska zależy m.in. od codziennych nawyków i decyzji każdego z nas. Dlatego niezmiernie cieszy nas duże zainteresowanie konkursem EKOpraktyki. Jury wybrało siedem najciekawszych i jednocześnie najprostszych w powszechnym zastosowaniu pomysłów. Wierzymy, że będą one inspiracją dla szerszego grona odbiorców – mówi Jakub Tyczkowski, prezes zarządu Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań, przewodniczący Kapituły Nagrody.

– Biedronka jest eko i stosuje ekopraktyki – np. podobnie jak finaliści konkursu przeciwdziała marnowaniu żywności, a organizując kampanie edukacyjne zachęca klientów do zmiany nawyków na bardziej przyjazne naturze. Gratulujemy finalistom konkursu, którzy są prawdziwymi mistrzami ekopraktyk i życzymy im kolejnych, równie inspirujących pomysłów – powiedziała Dagmara Łakoma, menedżer ds. ochrony środowiska w Jeronimo Martins Polska. Konkurs EKOpraktyki był skierowany do osób, którym losy planety nie są obojętne. By wziąć w nim udział należało opisać jedną stosowaną przez siebie na co dzień ekopraktykę, która przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Wśród finałowych prac znalazły się pomysły na przeciwdziałanie marnowaniu żywności, które możemy stosować na co dzień np. listy zakupowe i przygotowywanie posiłków z wykorzystywaniem produktów, które aktualnie mamy w lodówce. Inna propozycja nagrodzona rowerem crossowym zachęcała do uprawiania ploggingu, czyli ekobiegania. Sposób ten łączy przyjemne z pożytecznym – w czasie joggingu zbieramy napotykane po drodze puszki, butelki czy papierki. Jak radzi inna laureatka konkursu, podczas zakupów warto zawsze mieć przy sobie nie tylko własne torby, oczywiście te wielokrotnego użytku, ale też woreczki na produkty na wagę. Woreczki można wykonać samemu np. z firanek.

– Są półprzezroczyste, więc dobrze widać produkty w środku, a dodatkowo są bardzo lekkie, więc nie dodają wagi do zakupów – uzasadnia laureatka. Finaliści konkursu EKOpraktyki dzielili się również pomysłami na oszczędności, m.in. wody czy energii. By oszczędzać wodę wystarczy zbierać tę, którą spuszczamy z kranu do momentu aż popłynie ciepła (taką wodę można zbierać do butelki i np. podlewać nią kwiaty), zaoszczędzimy pieniądze – a przy okazji zmniejszymy ilość śmieci – gdy będziemy przecinać na pół każdą tubkę wydawałoby się już zużytego kosmetyku i wykorzystywać pozostałą w niej zawartość. Z kolei oszczędzimy energię, a dzięki temu także pieniądze i czas, gdy będziemy odkurzać w rytmie slow – zamiast szybko, wielokrotnie przeciągać odkurzaczem w tę i z powrotem, należy bardzo wolno przesuwać ssawkę po podłodze, dając odkurzaczowi okazję, by pochwycił nawet najmniejszy pyłek.

– Takie odkurzanie trwać będzie krócej, bo jest skuteczniejsze – zachwala laureatka EKOpraktyk.

Więcej informacji na temat konkursu i pozostałych EKOpraktyk można znaleźć na stronie internetowej projektu.

Najnowsze