20 C
Warszawa
piątek, 14 czerwca 2024

Koniecznie przeczytaj

Fundacja chce zbudować szczęśliwy dom

Dom dziennej opieki

Na warszawskiej Augustówce powstanie pierwszy w Polsce dom dziennej opieki nad chorymi w różnych stadiach terapii onkologicznej. Fundacja Wspierania Osób Nieuleczalnie i Przewlekle Chorych JESTEM zapowiedziała jego budowę podczas konferencji prasowej, która odbyła się w warszawskiej Galerii Delfiny. Gościem specjalnym Fundacji była aktorka Maja Komorowska.

Pomysł budowy placówki powstał w 2012 r. Założycielki Fundacji – Izabella Dembińska i dr n. med. Ewa Kosakowska poznały się podczas terapii onkologicznej. Pierwsza, jako pacjentka poddawana chemioterapii, druga, jako lekarz. To szczególne doświadczenie zaowocowało niezwykłą inicjatywą. Fundacja JESTEM udziela obecnie wsparcia ok. 50 osobom chorym na nowotwory, które są w trakcie leczenia onkologicznego lub to leczenie zakończyli, ale poruszają się samodzielnie. W zajęciach uczestniczą także osoby towarzyszące chorym. – Celem Fundacji jest niesienie pomocy w odrodzeniu nadziei i radości. Chodzi o to, by zdrowieć na każdym etapie choroby. Jest bardzo ważne, żeby ludzkie ciepło otaczało chorego człowieka, szczególnie chorego onkologicznie – powiedziała Izabella Dembińska, prezes i współzałożycielka Fundacji.

– Program obejmuje zajęcia rehabilitacyjne, psychoonkologiczne, modlitwę, spotkanie ze sztuką i zdrowy posiłek, a wszystko to w godzinach przedpołudniowych, kiedy chory jest w domu sam. Fundamentem jest stworzona atmosfera, gdzie nikt nie jest anonimowy. Dzięki relacjom i proponowanym metodom troski o zdrowie, chorzy chcą żyć i nie żyją w lęku. – stwierdziła dr n. med. Ewa Anna Kosakowska, wiceprezes i współzałożycielka Fundacji JESTEM, specjalistka onkologii klinicznej, internistka, bioetyk. – Nie chcemy traktować terapii w kategoriach wojennych – „walki z rakiem”, bo walkę się wygrywa lub przegrywa – myślenie w kategoriach konfrontacyjnych to błąd. Dodatkowy stres nie pomaga – dodaje onkolog. Wyróżnikiem Fundacji są tzw. „godziny o pięknie i kulturze”. Podopiecznych odwiedzają wówczas znane, ciekawe osoby, ludzie z pasją: aktorzy, podróżnicy, politycy, dziennikarze. Fundację wsparli m.in.: Stanisław Soyka, Kamil Durczok, Karol Okrasa czy Robert Więckiewicz. – Jestem wdzięczna Fundacji za wiele lat współpracy, bo Fundacja pozwala się otworzyć na człowieka oraz na cierpienie, które jest częścią życia – mówi aktorka Maja Komorowska.

Od sześciu lat Fundacja współpracuje także z Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, którego pracownicy prowadzą dla podopiecznych zajęcia z muzykoterapii. – Jesteśmy trochę jak uniwersytet trzeciego wieku. Poszerzamy naszą wiedzę na różne tematy. Jednak chodzi przede wszystkim o zainteresowanie podopiecznych, aby pacjenci nie myśleli wyłącznie o chorobie – mówi Dembińska. Tradycyjnie, każde zajęcia kończą się wspólnym gotowaniem i posiłkiem. Codzienna działalności stanowi wyzwanie, ponieważ Fundacja dysponuje niewielką kuchenką oraz salką ok. 40 mkw., udostępnioną jej przez parafię św. Tadeusza Apostoła w Warszawie. To ma się jednak zmienić. Fundacja JESTEM planuje zbudować dom opieki dziennej, który pozwoli na otoczenie opieką 120 podopiecznych, czyli niemal trzykrotnie więcej niż obecnie.

– Fundacja Trzy Trąby przekazała nam darowiznę na zakup ziemi pod budowę naszej nowej siedziby. Wsparła nas także renomowana pracownia architektoniczna Atelier 3 Girtler & Girtler, która nieodpłatnie wykonała projekt budynku oraz załatwiła wszystkie pozwolenia na budowę. Obecnie zbieramy środki na rozpoczęcie konstrukcji pierwszego w Polsce dziennego domu opieki nad osobami nieuleczalnie i przewlekle chorymi – ujawniła Dembińska. – Pragniemy stworzyć dla podopiecznych szczęśliwy dom. Liczymy na darczyńców prywatnych oraz odpis 1 proc. podatku PIT. Naszą nagrodą jest radość osób chorych. Mam wiele świadectw od osób, które były szczęśliwe, że trafiły do nas, pomimo ciężkiej, nieuleczalnej choroby. Pragniemy jeszcze lepiej im służyć – podsumowała prezes Fundacji.

Najnowsze