28.2 C
Warszawa
sobota, 20 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

Laskowa

Perła koło Nowego Sącza

Położona 30 km od Nowego Sącza miejscowość Laskowa, to urokliwe, ale mało znane miejsce na turystycznej mapie Polski. Warto to zmienić, szczególnie, że położna w Beskidzie Wyspowym wieś, kryje w sobie wiele atrakcji.

Na miejscu na miłośników białego szaleństwa czeka świetnie przygotowany stok narciarski. Na uwagę zasługuje też wyjątkowy skansen na Jędrzejówce. Właściciele, państwo Jędrzejek, stworzyli w malowniczej dolinie rzeki Łosina, ciekawą kolekcję obiektów wiejskiego budownictwa z XIX w. m.in. spichlerz z Dobrociesza, młyn ze Żmiącej czy kuźnię z Michalczowej. Skansen słynie z dużej liczby przedmiotów, które odzwierciedlają kulturę i historię Laskowej oraz jej okolic. Warto zobaczyć zabytkowe pasieki i ogromną kolekcję przedmiotów codziennego użytku, zebranych w pobliskich wsiach. W skansenie można spróbować miejscowego specjału wpisanego na listę tradycyjnych produktów regionalnych – suskę, czyli wędzone śliwki.

W Laskowej stoi także niecodzienny dwór należący z przerwami od XVI w. do rodziny Michałowskich, z której wywodzi się artysta Piotr Michałowski. W miejscowości działa słynny na cały region zajazd Laskowianka, specjalizujący się w lokalnej kuchni, szczególnie w pierogach. Obiekt posiada pokoje hotelowe z pięknym widokiem na pobliskie góry. Będąc w Laskowej koniecznie trzeba też wybrać się do miasteczka galicyjskiego w Nowym Sączu. To szczególny obiekt na skalę całego kraju. Można zobaczyć przepięknie zrekonstruowany ratusz, karczmę, oraz zakłady z początku XX w. Na licznych pagórkach poprzecinanych rzeczkami szczególnie zachwyca dwór, który przez długi czas służył za kaplicę, w związku z tym posiada wspaniałe freski.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze