e-wydanie

11 C
Warszawa
piątek, 19 kwietnia 2024

Ubezpieczenie wakacyjnej pracy

Praca za granicą

Lato nie zawsze oznacza jedynie wyjazd wakacyjny. Często jeździmy, by znaleźć za granicą dorywcze zatrudnienie. Zwłaszcza jeśli ciągle uczymy się bądź studiujemy. Wtedy zarobione podczas lata dodatkowe euro czy funty są szczególnie mile widziane.
Wyjazd do pracy za granicą wymaga jednak wykupienia odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej. Dotyczy to nie tylko osób, które planują podjęcie pracy na budowach, obsługiwanie ciężkiego sprzętu czy noszenie towarów. Dotyczy to także choćby popularnej pracy „na zmywaku”. Tak czy owak, wypadek może zdarzyć się zawsze i by uniknąć nieoczekiwanych obciążeń związanych z leczeniem za granicą, musimy postarać się o wykupienie polisy turystycznej uzupełnionej o ochronę związaną z wykonywaniem pracy fizycznej za wynagrodzeniem (dotyczy ona zwykle także bezpłatnych praktyk studenckich oraz wolontariatu).

Trzeba także pamiętać, że w przypadku pracy sezonowej nie będzie miała zastosowania karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), dotyczy ona bowiem tylko pracowników polskich firm, którzy zostali delegowani do pracy poza granicami, przedsiębiorców czy też wreszcie osób pobierających zasiłek. Praca sezonowa może być co prawda objęta podstawowym ubezpieczeniem zdrowotnym (jeśli jest podejmowana zgodne z prawem), ale może ono okazać się niewystarczające. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w przypadku pracy „na czarno”, wtedy pracownik pozbawiony jest prawa dostępu do bezpłatnego leczenia. Dlatego zwłaszcza w tym przypadku warto zadbać o dobre ubezpieczenie podróży.

{source}

Advertisement

{/source}

Najnowsze