28.7 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca 2024

Praca a ubezpieczenie

Polisa na pracę

Wyjeżdżając do wakacyjnej pracy, powinniśmy się zastanowić nad wyborem odpowiedniego ubezpieczenia. Konieczne jest, by wykupując polisę turystyczną zadbać o to, by znalazły się w niej zapisy dotyczące pracy zarobkowej. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na zapisy dotyczące wykonywanych obowiązków. Nie jest wykluczone, że zdaniem ubezpieczyciela część z nich zostanie uznana za pracę o podwyższonym ryzyku (dotyczy to zwłaszcza robót na wysokości lub z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu), a co za tym idzie, podniesiona zostanie wysokość składki, którą musimy zapłacić.

Wykupywane przez nas ubezpieczenie powinno obejmować koszty leczenia, jakie mogą pojawić się w przypadku wypadku bądź niespodziewanej choroby. W ubezpieczeniu warto także zwrócić uwagę na przewlekłe choroby (alergie, astma czy nadciśnienie), które nieoczekiwanie mogą o sobie dać znać podczas pobytu za granicą. Należy wreszcie zadbać także o ubezpieczenie od następstw od nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz OC, jeśli będziemy obsługiwali skomplikowany sprzęt bądź pojazdy. Z takim ubezpieczeniem w ręku, gdyby z naszej winy doszło do wypadku, w którym ktoś by ucierpiał, będziemy wolni od odpowiedzialności finansowej. Polisa wykupywana ze względu na pracę sezonową można nabyć na dowolny okres.

Jeśli planujemy podjęcie pracy „na czarno”, warto wcześniej upewnić się, czy nasz ubezpieczyciel, nie będzie wymagał dokumentów potwierdzających, że wypadek miał związek z wykonywaną pracą. Musimy się bowiem liczyć z tym, że pracując nielegalnie, nie otrzymamy od pracodawcy żadnych zaświadczeń, potwierdzających, że do zdarzenia doszło podczas wykonywania obowiązków.

{source}

Advertisement

{/source}

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze