e-wydanie

5.4 C
Warszawa
poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Gauguin na aukcji

„Te Bourao II”

W Paryżu odbędzie aukcja jednego z najważniejszych obrazów Paula Gauguina, który dotychczas posiadany przez spadkobierców malarza.

Bez wątpienia wydarzeniem końca roku będzie grudniowa licytacja pracy Paula Gauguina „Te Bourao II” w paryskim domu aukcyjnym Artcurial.

Praca powstała w 1897 r., jako element serii dziewięciu obrazów związanych z jego arcydziełem „Skąd przybywamy? Kim jesteśmy? Dokąd idziemy?” namalowanym na Tahiti, gdzie malarz zamieszkał w roku 1895. Po zakończeniu prac nad tymi obrazami Gauguin nieskutecznie próbował popełnić samobójstwo, zażywając arszenik.

Obrazy namalowane na Thaiti znajdują się obecnie w najważniejszych muzeach na świecie: National Gallery of Art w Waszyngtonie, Barber Institute w Birmingham, Ordrupgaard Museum w Kopenhadye, Musée d’Orsay w Paryżu. Trzy kolejne znajdują się w petersburskim Ermitażu. Samo płótno „Skąd przybywamy? Kim jesteśmy? Dokąd idziemy?” znajduje się dziś w Museum of Fine Arts w Bostonie. „Te Burao II”, które nigdy nie trafiło na rynek dzieł sztuki, było ostatnią pracą znajdującą się w prywatnej kolekcji. Od szeregu lat było jednak wystawiane w muzeach na całym świecie, dziesięć lat zaś (2007–2017) było wystawiane w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Analitycy oceniają, że obraz francuskiego malarza osiągnie cenę między 5 a 7 mln euro.

Tp

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze