19.1 C
Warszawa
sobota, 13 kwietnia 2024

Zamieszkać w Szkocji?

Koniecznie przeczytaj

Agencja nieruchomości cenę rezydencji podaje dopiero po uzyskaniu oficjalnego zapytania.

Gdyby ktoś był zmęczony rosnącymi cenami warszawskich nieruchomości, to może rozważy przeprowadzkę do Szkocji? I to nie byle gdzie, tylko do malowniczo położonego zamku?

Wystarczy pół miliona (funtów)
Wbrew pozorom nie jest to pomysł aż tak bardzo oderwany od rzeczywistości, chociaż fakt, raczej dla osób zamożnych. Na szkocki rynek nieruchomości trafiło ostatnio kilka posiadłości, których ukoronowaniem są historyczne budynki. Już za 475 tys. funtów można kupić warowną (i świetnie urządzoną) średniowieczną wieżę, niemalże jak z powieści Waltera Scotta. I nic dziwnego. Budynek został wybudowany na ziemi darowanej przez szkockiego władcę w latach 1306–1329 Roberta Bruce’a i powstał ok. 1450 r. Został splądrowany przez angielską kawalerię w 1678 r. (jak podaje właściciel, ciągle widać ślady po kulach armatnich) i odbudowany dopiero w 1883. Niemalże sto lat później, pomiędzy 1977 a 1985 r. średniowieczna wieża została przystosowana do wymogów współczesnego życia. Nabywca wejdzie także w posiadanie niemalże 4 akrów otaczającej wieżę ziemi.

Niefortunny gość
Gdyby ktoś chciał zamieszkać w bardziej reprezentatywnym budynku, to może kupić Craig House. Chociaż sam dwór został wzniesiony dopiero w 1637 r., to jest oparty na znacznie wcześniejszej, pochodzącej z XIII wieku budowli. Która – dodajmy – wielokrotnie zapisała się w szkockiej historii. Dwukrotnie przebywała tutaj niefortunna królowa Maria I Stuart. Po raz drugi zresztą, sądząc, że Craig House jest siedzibą jej przeciwników, próbowała zamek po prostu spalić. Tutaj też swoją ostatnią noc w Szkocji spędził Jakub III Stuart, zwany Starym Pretendentem, uchodząc na francuską emigrację po przegranym jakobickim powstaniu w 1715 r. Cena Craig House i otaczających go 21 akrów ziemi to 1675 tys. funtów.

Żyć jak gentleman
Jednak życie prawdziwego brytyjskiego gentlemana można wieść w Hensol House. I zapewne dlatego, że gentlemani nie rozmawiają o pieniądzach, agencja nieruchomości cenę rezydencji podaje dopiero po uzyskaniu oficjalnego zapytania. Gdyby ktoś się jednak zdecydował na zakup, to warto wziąć pod uwagę, że znajdujący się na terenie posiadłości maszt radiowy przynosi 4500 funtów rocznie zysku. Nic tylko kupować.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze