27.9 C
Warszawa
wtorek, 28 maja 2024

Jak dobrze ubezpieczyć swój majątek?

Dom czy mieszkanie?

Dom czy mieszkanie są dla nas zbyt ważnymi rzeczami, by zapomnieć o konieczności ich ubezpieczenia. Dlatego warto zwrócić uwagę na wybór polisy, błąd może nas bowiem sporo kosztować. Przede wszystkim polisa mieszkaniowa nie ogranicza się jedynie do domu czy mieszkania; obejmuje zarówno każdy budynek znajdujący się na tej samej działce, co ubezpieczony dom, jak i piwnicę, w przypadku ubezpieczenia mieszkania w kamienicy czy bloku.
Starannie powinniśmy wybrać zakres ryzyka, przed jakim się ubezpieczamy. Te z kolei ubezpieczyciele zwykle dzielą na obowiązkowe i dodatkowe, w przypadku których trzeba będzie zapłacić nieco wyższą składkę. Np. raczej niezbędna jest polisa od kradzieży z włamaniem, ale od powodzi już niekoniecznie.

Trzeba tutaj pamiętać, że ubezpieczenie będzie uzależnione od spełnienia określonych wymogów. W przypadku kradzieży z włamaniem takim wymogiem jest posiadanie drzwi i okien o odpowiednich parametrach bezpieczeństwa. Gdyby do takiego zdarzenia już doszło, będziemy musieli udowodnić, że do kradzieży doszło z użyciem siły, a więc będą musiały być widoczne ślady włamania.
Musimy się także liczyć z tym, że w przypadku niektórych polis będziemy musieli liczyć się ze znacznym wzrostem ceny ubezpieczenia. Np. na terenach zalewowych, ubezpieczenie od powodzi może być kilka razy droższe, niż to samo ubezpieczenie w miejscach, gdzie tego typu katastrof nie notowano od dawna.

tp{source}Advertisement

{/source}

Najnowsze