19.6 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja 2024

Ścinki za miliony

Na aukcję ma trafić jedno z najsłynniejszych dzieł Banksy’ego niegdyś znane jako „Dziewczynka z balonikiem”, teraz zaś „Miłość w koszu” (Love is the bin). Najsłynniejsze, bo kiedy po raz pierwszy trafiło na aukcję, zostało w sposób wymyślny zniszczone przez samego twórcę.

„Dziewczynka z balonikiem” trafiła do Sotheby’s w 2018 r. Podczas licytacji dzieło, przekraczające już cenę miliona funtów (1,04 mln funtów z opłatami), umieszczona w ramie niszczarka zaczęła niszczyć obraz Banksy’ego. Mechanizm miał tam umieścić sam artysta. Sotheby’s wyparł się jakiegokolwiek związku z happeningiem. Kilka dni po tym wydarzeniu, Banksy umieścił na swojej stronie wideo zatytułowane „Shared the Love. Director’s Cut, pokazujące, jak powinien działać mechanizm niszczenia. Na filmie sam Banksy ma pokazywać, jak konstruuje mechanizm wewnątrz ramy, by na końcu dodać: „Na próbach za każdym razem to działało”. Sam artysta uznał zniszczony w ten sposób obraz za dzieło sztuki i opatrzył go nowym tytułem: „Miłość w koszu”.

Teraz pocięte płótno zostanie wystawione w galerii na New Bond Street w Londynie. Później zaś „ruszy w trasę” po galeriach w Hongkongu, Tajpej i z powrotem trafi do Wielkiej Brytanii. Aukcja ma się odbyć 14 października 2021 r. Szacuje się, że osiągnie cenę ok. 6 mln funtów.

„Dziewczynka z balonikiem” miała zostać kupiona bezpośrednio od artysty w 2006 r. Po aukcji z 2018 r. obraz trafił w ręce „anonimowego europejskiego kolekcjonera”, który co prawda miał być „zszokowany” pocięciem dzieła, ale później uznał „że ma własny kawałek historii sztuki”. Pocięta „Dziewczynka” już w 2019 r. została wystawiona w galerii w Stuttgarcie.

Najnowsze