2.5 C
Warszawa
poniedziałek, 23 grudnia 2024

Koniecznie przeczytaj

Nowa wspaniała przyszłość piórem Lisieckiego

„Nowa wspaniała przyszłość. Zbiór opowiadań o tym co nas czeka i nie tylko”.

Blisko 90. lat temu Aldous Huxley napisał antyutopijną powieść w konwencji science-fiction „Nowy wspaniały świat”. Teraz do tego tytułu nawiązał Paweł Lisicki, redaktor naczelny „Do Rzeczy”, w swojej książce „Nowa wspaniała przyszłość. Zbiór opowiadań o tym co nas czeka i nie tylko”. Galeria Delfiny była gospodarzem wieczoru, podczas którego autor odsłonił kulisy powstania książki.

Książka „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya stała się jedną z najsłynniejszych antyutopii w literaturze XX wieku. Autor ukazuje w niej wizję społeczeństwa, które osiągnęło stan całkowitego zorganizowania i zrealizowało ideał powszechnej szczęśliwości. Dla pisarza jest to perspektywa przerażająca. Akcja powieści rozgrywa się w roku 2541, a więc w perspektywie trudnej do przewidzenia. Inaczej jest przypadku książki Pawła Lisickiego. Po pierwsze nie jest to opowieść lecz zbiór opowiadań, których akcja rozgrywa się już 2021 roku, a zatem w bardzo bliskiej przyszłości. W „Nowej wspaniałej przyszłości” według wizji Lisickiego w Polsce w wyborach wygrywają siły lewicy i postanawiają wdrożyć w życie swoje utopijne i niekonsekwentne obietnice wyborcze. Zdaniem pisarza środowiska lewicowe są bardzo przywiązane do swoich idei i zaangażowane w ich realizację. Opowiadania Pawła Lisickiego to przejaskrawione, a nawet satyryczne spojrzenie na postępowe i liberalne hasła.

Spotkanie w Galerii Delfiny poprowadził red. Rafał Ziemkiewicz. Paweł Andrzej Lisicki jest dziennikarzem, publicystą, eseistą i tłumaczem literackim. W latach 2006–2011 był redaktorem naczelnym dziennika „Rzeczpospolita”, a później przez dwa lata redaktorem naczelnym tygodnika „Uważam Rze”. Od 2013 jest redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”. Jest autorem m.in. następujących książek „Nie-ludzki Bóg” (1995), „Doskonałość i nędza” (1997), „Jazon” (1999), „Punkt oparcia” (2000), „Powrót z obcego świata” (2006); „Próba” (2005), „Przerwa w pracy” (2006), „Kto zabił Jezusa?” (2013), „Tajemnica Marii Magdaleny” (2014), „Czy Jezus jest Bogiem?” (2014), „Dżihad i samozagłada Zachodu” (2015), „Krew na naszych rękach?” (2015), „Luter. Ciemna strona rewolucji” (2017), „Epoka Antychrysta” (2018). Paweł Lisicki: Nowa wspaniała przyszłość: zbiór opowiadań o tym co nas czeka i nie tylko. Kraków, Wydawnictwo M, 2019.

Najnowsze