23 C
Warszawa
sobota, 18 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Znamy Pracodawców Godnych Zaufania

IX edycja

Zakończyła się IX edycja Konkursu o Tytuł „Pracodawca Godny Zaufania”. Po raz kolejny nagrodzono firmy i instytucje, które w zakresie polityki pracowniczej sięgają po ciekawe i skuteczne rozwiązania. Inicjatorami i organizatorami wydarzenia są Krajowa Izba Gospodarcza i Fundacja „Teraz Polska”.

– Konkurs to inicjatywa zapoczątkowana w 2009 r. Jej podstawowym celem jest promowanie wśród pracodawców odpowiedzialnej, zgodnej z normami europejskimi polityki pracowniczej i polityki socjalnej – mówi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.
– Przez kilka lat udało się nagrodzić największe polskie firm bardzo często realizujące ciekawe i przynoszące znakomite rezultaty programy skierowane do pracowników . Wśród wyróżnionych w obecnej edycji znalazło się siedem firm. W kategorii Programy stażowe nagrodę otrzymał Emitel za program skierowany do uczniów szkół średnich oraz studentów uczelni technicznych związanych z telekomunikacją czy teletransmisją. W kategorii Wolontariat nagrodzono PGE Polską Grupę Energetyczną za program Wolontariatu Pracowniczego PGE. Przez pięć lat trwania programu 740 wolontariuszy zrealizowało aż 220 własnych, autorskich projektów w całej Polsce i poświęciło ponad 57 tys. tzw. godz. wolontariackich (co jest równe pracy jednego pracownika przez ponad 28 lat lub 28 pracowników przez rok – bez wynagrodzenia).

W kategorii Motywacja wygrała firma Benefit Systems. Nagroda została przyznana za szeroki pakiet programów motywacyjnych skierowanych do pracowników z zakresu sportu, opieki zdrowotnej, ubezpieczeń, dofinansowania do studiów podyplomowych, bezpłatnych kursów językowych oraz szkoleń zawodowych. W kategorii Edukacja nagrodzono firmę Żabka za program Akademia Żabki, czyli inicjatywę szkoleniową, na którą składają się bezpłatne, zaawansowane i specjalistyczne szkolenia w Polsce oraz za granicą. Część szkoleń oferowanych jest również poprzez platformę e-learningową. W kategorii Bezpieczeństwo najlepsza okazała się Polska Agencja Żeglugi Powietrznej – za wprowadzenie, jako pierwsza instytucja w branży lotniczej w Polsce, polityki Just Culture. Polityka ta określa zasady sprawiedliwego traktowania. Jej celem jest budowanie zaufania wśród pracowników i zachęcanie ich do zgłaszania informacji dotyczących poprawy bezpieczeństwa, zarówno pracy jak też osób, nad których bezpieczeństwem czuwają. W kategorii Firma Przyjazna Niepełnosprawnym tytuł „Pracodawcy Godnego Zaufania” zdobyła Poczta Polska za wprowadzenie „Polityki zatrudniania osób z niepełnosprawnościami w Poczcie Polskiej”. Projekt został stworzony dla osób zatrudnionych jak i aplikujących na wszystkie stanowiska, a jego głównym celem jest wyrównywanie szans w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami.

W tym roku Kapituła Konkursu zdecydowała również o przyznaniu Nagrody Specjalnej dla firmy PwC za działania skierowane do pracowników, w tym m.in.: program płatnych poleceń pracowniczych, ubezpieczenie zdrowotne, bogaty program kafeteryjny, cykliczne eventy fitness&beauty, a także masaże w biurze.
– Cieszy nas dobra tendencja, że pracodawcy przykładają coraz większą wagę do komfortu pracy i starają się budować długofalowe partnerskie relacje z pracownikami. To dobry sygnał dla polskiej gospodarki – mówi Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.
– Dzięki lepszym warunkom pracy i większemu zaangażowaniu pracowników rośnie ich efektywność i kreatywność.

W Konkursie wyróżniono też dziennikarzy, którym tematyka pracownicza jest bardzo bliska. Nagrodę w kategorii dziennikarskiej otrzymali: Anna Popek, dziennikarka i prezenterka telewizyjna oraz dziennikarz RMF FM – Michał Dobrołowicz. Konkursowi patronowali Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Energii, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Miasto Stołeczne Warszawa. W skład Kapituły Konkursu weszli przedstawiciele instytucji pozarządowych – organizacji przedsiębiorców, think-tanków i uczelni: KIG, Fundacja „Teraz Polska”, Instytut Staszica, Instytut Biznesu, Instytut Libertatis, Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania, Stowarzyszenie Integracja i Współpraca (organizator Forum Gospodarczego w Toruniu) czy Polskie Towarzystwo Ekonomiczne. Organizatorem konkursu jest również Agencja Impressarium.

Najnowsze