28.2 C
Warszawa
sobota, 20 lipca 2024

Ubezpieczenie kolekcji

Numizmatyka

Numizmatyka cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Monety urzekają nie tylko jako dzieła sztuki, ale także jako bezpieczna lokata kapitału. Bez względu na epokę i inwestorskie mody, lokata w kruszec jest w dalszym ciągu gwarantem pewności.
Warto więc pomyśleć o ubezpieczeniu naszej kolekcji. Ma ona najczęściej nie tylko wartość sentymentalną, czy też historyczną, ale i całkowicie realną, rynkową. Zagrożeniem są dla niej więc nie tylko wypadki losowe, na przykład pożar, ale i kradzież. Z tego ostatniego powodu na rynku mamy szereg polis. Możemy więc ubezpieczyć całą kolekcję bądź też poszczególne artefakty. Trzeba przy tym pamiętać, że jeśli ubezpieczamy całą kolekcję, to nie podlegają jej już te monety, które do niej trafiły już po zawarciu umowy.
Koszt polisy zależy także od wielu zmiennych. Jednym z nich jest odpowiednie zabezpieczenie kolekcji. Monety powinny być przetrzymywane w profesjonalnych, zamykanych kasetkach czy sejfach. Dodatkowo w przypadku kolekcji o szczególnej wartości, system alarmowy powinien być zastosowany w pomieszczaniu, w którym jest ona przechowywana. Ciekawostką jest fakt, że ubezpieczyciel przed podpisaniem umowy, może domagać się przedstawienia dowodów potwierdzających to, że w posiadanie kolekcji weszliśmy w sposób legalny.

tp{source}Advertisement

{/source}

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze