31.6 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca 2024

Ile może zabrać komornik?

Limity 2019

 Celem egzekucji komorniczej jest odzyskanie zaległych wierzytelności. Komornik nie może jednak zająć całego wynagrodzenia, jakie dłużnik otrzymuje za wykonywaną pracę lub w ramach świadczeń takich jak emerytura lub renta. Ile zatem może zabrać? Jak potraktuje świadczenia alimentacyjne i środki z programu 500+ oraz pieniądze trzymane na rachunku bankowym? Przedstawiamy limity na 2019 rok.

Jakie są uprawnienia komornika?

Główne zadanie komornika polega na jak najszybszym odzyskaniu należności od dłużnika i przekazaniu ich wierzycielowi. Wszystkie jego działania odbywają się w oparciu o wniosek o wszczęcie egzekucji złożony przez wierzyciela i potwierdzony decyzją sądu, dlatego też nie może sam decydować o tym, jaką część majątku osoby zadłużonej zajmie. W przypadku odzyskiwania długu bezpośrednio z pieniędzy dłużnika musi również trzymać się ściśle określonych limitów.

Ile może zabrać komornik z umowy o pracę?

Komornik może zająć 50% pensji osoby zadłużonej pracującej na etacie. Istnieje jednak coś takiego jak kwota wolna od egzekucji, która stanowi równowartość minimalnego wynagrodzenia (w 2019 roku wynosi 2250 zł brutto, czyli 1634 zł netto). Dokładnie tyle musi Ci zostać „na życie”. Jeżeli więc zarabiasz minimalną krajową, komornik nie zajmie Twojej pensji.

Inaczej wygląda sytuacja przy zajmowaniu pieniędzy z powodu nieuregulowanego długu alimentacyjnego. Nie bierze się tu pod uwagę kwoty wolnej od egzekucji. Na komornicze konto będzie trafiało wówczas 60% Twojego wynagrodzenia, bez względu na to, ile zarabiasz.

Ile może zabrać komornik z umowy o dzieło?

Umowy cywilnoprawne w żaden sposób nie chronią dłużnika. Jeśli pracujesz na umowę o dzieło, komornik może zająć całe wynagrodzenie, jakie otrzymujesz. W sytuacji gdy jest to Twoje jedyne źródło utrzymania, a płatności z tego tytułu regularnie wpływają na konto, możesz złożyć do komornika wniosek o zwolnienie z egzekucji połowy kwoty, którą dostajesz (w przypadku długu alimentacyjnego może być to maksymalnie 40%). Warunkiem jego rozpatrzenia jest przedstawienie rachunków z ostatnich miesięcy potwierdzających cykliczność otrzymywania wynagrodzenia.

Ile może zabrać komornik z umowy zlecenia?

Sytuacja osób zatrudnionych na umowę zlecenia wygląda podobnie do tych pracujących na podstawie umowy o dzieło. Komornik może zająć wszystko, co zarobisz, jednak – jeśli udowodnisz regularność uzyskiwania dochodów z tego tytułu – połowa kwoty (40% w przypadku długu alimentacyjnego) może zostać zwolniona z egzekucji po złożeniu odpowiedniego wniosku.

Ile może zabrać komornik z emerytury i renty?

Komornik może zająć 25% emerytury, z uwzględnieniem, że w kieszeni emeryta co miesiąc musi zostać przynajmniej 825 zł na rękę (tyle wynosi w tym wypadku kwota wolna od zajęć). Co istotne, „trzynasta” emerytura pozostaje wolna od zajęcia, więc nie można z niej zabrać ani grosza.

Przy odzyskiwaniu długu alimentacyjnego komornik zabierze 60% emerytury, a kwota wolna od zajęcia komorniczego to 500 zł.

Czy komornik może zająć konto bankowe?

Komornik, zgodnie z prawem, może również zajmować środki wpływające na Twój rachunek w banku. Po uwzględnieniu kwoty wolnej od zajęcia komorniczego na konto trafi nie więcej niż 75% minimalnego wynagrodzenia brutto (w 2019 roku jest to 1687,50 zł). Ważne: komornik nie może jednocześnie zająć części wynagrodzenia oraz środków na rachunku dłużnika. O tym, którą opcję wybrać, decyduje wierzyciel podczas wypełniania wniosku o wszczęcie egzekucji.

W przypadku długu alimentacyjnego komornik może zająć wszystkie środki, jakie posiadasz na koncie. Mało tego, jeśli nie wystarczą one na pokrycie zadłużenia, na Twoim rachunku pojawi się debet. Ujemne saldo będzie maleć wraz z kolejnymi wpływami automatycznie przeznaczanymi na spłatę długu.

Czy komornik może zająć środki z programu 500+ lub alimenty?

Na mocy art. 833 § 6 Kodeksu postępowania cywilnego świadczenia alimentacyjne nie podlegają egzekucji. Nowelizacja tego aktu prawnego z dnia 26 lipca 2016 roku wyłączyła z niej również środki otrzymywane w ramach programu „Rodzina 500+”. Oznacza to, że komornik nie będzie mógł ich zająć i na pewno nie „znikną” z Twojego konta bankowego.

Warto pamiętać, że egzekucja komornicza to ostateczność i powinieneś zrobić wszystko, by spróbować porozumieć się z wierzycielem. Na rynku dostępne są również rozwiązania znacznie ułatwiające spłatę narastających zadłużeń (chociażby takie jak pożyczki konsolidacyjne). Na fali rosnącej popularności pożyczek online powstało także wiele stron internetowych promujących odpowiedzialne pożyczanie z przydatnymi wskazówkami dla pożyczkobiorców. Jako doskonały przykład może posłużyć tutaj serwis bezpiecznechwilowki.pl, na którym znajdziesz zawsze aktualny ranking chwilówek, zapoznasz się z zebraną w jednym miejscu ofertą zaufanych pożyczkodawców i wybierzesz rozwiązanie najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb oraz aktualnych możliwości finansowych.

MATERIAŁ PROMOCYJNY

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze