19.7 C
Warszawa
niedziela, 19 maja 2024

Ubezpieczenia komunikacyjne w 2020 – czy czekają nas zmiany?

Ubezpieczenia komunikacyjne w 2020 – czy czekają nas zmiany?

Ostatnie lata przyniosły rynkowi ubezpieczeń komunikacyjnych bardzo dużo zmian.

Nowelizacja przepisów zmusiła wiele towarzystw do zrównania cen swoich polis, co z kolei mocno wpłynęło na konkurencyjność względem największych graczy. Czy rok 2020 przyniesie rewolucję, czy może w końcu przyniesie stabilizację? W tym tekście spróbujemy się nad tym zastanowić i wysnuć jakieś wnioski.

Na razie bez zmian, ale…

Największe towarzystwa ubezpieczeniowe, na razie nie zakomunikowały znaczących zmian w cenach ich ubezpieczeń komunikacyjnych, ale nie znaczy to, że jest to sytuacja stała i nie zmieni się w ciągu 12 miesięcy. Popatrzmy jednak na zeszłe lata i sprawdźmy, jak kształtowały się średnie ceny składek. Otóż w 2019 roku polski kierowca średnio zapłacił za swoje OC 570 zł, w 2018 mniej więcej tyle samo, ale w 2017 o wiele mniej. Widać więc jakiś progres.

Czy masz szansę na tanie OC w 2020 roku?

Kierowcy z większym stażem na pewno pamiętają czasy, gdy niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferowały swoje produkty nawet 60% względem tego, co można było znaleźć w największych firmach. Skąd wynikały tego typu różnice? Z sum gwarantowanych. Tanie towarzystwa zaniżając swoje sumy gwarantowane, z jednej strony “łapały” klientów, ale z drugiej narażały ich na duże ryzyko. Gdy doszło do wypadku, polisa nie mogła pokryć wszystkich kosztów i sprawa musiała skończyć się w sądzie. Na szczęście przepisy się zmieniły i od jakiegoś czasu sumy gwarantowane są z góry określone, co z kolei wymusiło na najtańszych towarzystwach podwyżki cen. Możesz więc zapomnieć o znanych z przeszłości zadziwiająco tanich polisach.

Czy w 2020 roku cena OC jest dobrym kryterium wyboru?

Analizując rynek widać jak na dłoni bardzo duże różnice cenowe pomiędzy ofertami różnych firm. Czasami może to nawet być kilkaset złotych, co już jest dobrym wabikiem na klientów. Musisz jednak wiedzieć, że na całkowity koszt ubezpieczenia wpływa wiele czynników takich jak: wiek kierowcy, staż jazdy, model i rok produkcji auta, miejsce garażowania, bezszkodowa jazda i wiele innych. Różnice mogą również pojawić się pomiędzy dużymi aglomeracjami a mniejszymi miejscowościami. W dużym skrócie można śmiało stwierdzić, że ubezpieczenie ubezpieczeniu nierówne, ale odpowiadając na pytanie – tak, cena powinna być najważniejszym kryterium, ponieważ każde OC ma taki sam zakres działania regulowany prawem.

Czy ceny będą stabilne?

Można spodziewać się stabilizacji rynku i stałych cen, ale nie do końca wiadomo jednak, jak na towarzystwa ubezpieczeniowe zadziała wzrost kosztów usług oraz wysokości płacy minimalnej. Pamiętaj, że gospodarka jest jak jeden wielki organizm – małe zmiany wpływają na wszystkie rynki i powodują wahania cen. Jeśli chcesz kupić polisę dla swojego auta, to najlepsze ubezpieczenie OC samochodu porównasz tu.

Gdzie szukać dobrego i taniego ubezpieczenia OC?

Obecnie najlepszym z dostępnych rozwiązań jest skorzystanie z kalkulatorów OC, które na podstawie kilku informacji są w stanie przedstawić Ci listę najlepiej dopasowanych do Twoich potrzeb produktów. Co więcej, gdy któraś oferta Ci się spodoba, możesz łatwo przejść na stronę ubezpieczyciela i dokonać zakupu. Cały proces zajmuje kilka minut, a Ty masz problem z głowy. Jeśli jednak nie chcesz dzielić się informacjami o sobie, to zajrzyj tutaj: https://najtaniejuagenta.pl/ kalkulator OC bez podawania danych. Jak widzisz, kalkulatory OC są bardzo elastyczne.

Podsumowanie

Rok 2020 przynajmniej na ten moment nie zwiastuje wielki zmian na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Ceny powinny się ustabilizować, ale trzeba też uczciwie przyznać, że dynamicznie wprowadzane, przez ekipę rządzącą, nowe przepisy mogą w jakiś sposób odbić się na towarzystwach ubezpieczeniowych. Nikt nie wie jednak w jaki sposób.

Artykuł sponsorowany

Najnowsze