26 C
Warszawa
czwartek, 30 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Branża e-papierosów chce większej regulacji rynku

Kodeks Dobrych Praktyk dla branży

Vaping Association Polska (VAP), które zrzesza polskich producentów, dystrybutorów i sprzedawców e-papierosów z sektora MSP, opracowało Kodeks Dobrych Praktyk dla branży. Wśród najważniejszych postulatów VAP jest wprowadzenie koncesji na sprzedaż liquidów do vapowania. Stowarzyszenie wyraziło także chęć współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia w celu samoregulacji rynku, która ograniczy dostęp nieletnich do e-papierosów.

Kodeks Dobrych Praktyk określa politykę i zachowania jego członków oraz zobowiązuje ich do przestrzegania zawartych w nim zasad. VAP chce, żeby e-papierosy były bezpieczną alternatywą dla pełnoletnich osób uzależnionych od nikotyny w tradycyjnych papierosach.

– Kodeks Dobrych Praktyk to sposób, w jaki chcemy, by działający zgodnie z prawem przedsiębiorcy mogli bronić się przed nieuczciwymi firmami i praktykami szkodliwymi zarówno dla branży, jak i dla osób uzależnionych od tytoniu, które mogłyby skorzystać z alternatywnej formy walki z nałogiem tytoniowym. Niestety, osoby sprzedające e-papierosy nieletnim czy próbujące sprzedać nielegalne płyny zdominowały narrację służb państwowych, w tym GIS – mówi Przemysław Jaskóła z VAP. Nielegalnie działający sprzedawcy e-papierosów szkodzą nie tylko branży, ale przede wszystkim mogą zniechęcać palaczy do tej formy palenia, która jest potencjalnie mniej szkodliwą alternatywą dla tradycyjnych papierosów.

– Przez nieetyczny biznes cierpią podmioty, które zajmują się e-papierosami zgodnie z literą prawa i chcą dać osobom uzależnionym od nikotyny mniej szkodliwy produkt niż tradycyjne papierosy. Stawianie znaku równości pomiędzy produktami bezpiecznymi i czarnorynkowymi spowodowało zatrzymanie trendu konwersji użytkowników zwykłych papierosów na papierosy elektroniczne, których mniejszą o 95 proc. szkodliwość potwierdza w swoich raportach Public Health England – tłumaczy Jaskóła. Postulaty samoregulacji branży zawierają szereg rozwiązań, m.in. wprowadzenie obowiązku legitymowania przy zakupie e-papierosów, podniesienie kar za sprzedaż nieletnim oraz wprowadzenie koncesji dla punktów sprzedaży wyrobów nikotynowych, na wzór alkoholowych.

WG

Najnowsze