20 C
Warszawa
niedziela, 14 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

Tajemnice Księżyca stają otworem

Grupa Leonardo podpisała umowę o wartości 31,5 mln euro z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na budowę Prospect, pokładowego wiertła i miniaturowego laboratorium dla lądownika Luna-27, będącego wspólną misją ESA i Roscosmos, ze wsparciem włoskiej oraz brytyjskiej agencji kosmicznej.

Prospect, czyli Pakiet Obserwacji Zasobów, Analizy in Situ i Poszukiwań Eksploracyjnych dla Komercyjnego Wykorzystania i Transportu, będzie poszukiwał lodu wodnego, substancji lotnych oraz innych związków chemicznych pod powierzchnią Księżyca w regionie bieguna południowego, gdzie ekstremalnie niskie temperatury (do –150 °C) mogą zwiększyć szanse na odnalezienie zasobów lodu lotnego.

– Jako że ogromne regiony Księżyca pozostają niezbadane, wiertło będące częścią Prospect pozwoli naukowcom lepiej zrozumieć teren i przygotować misje, w ramach których będzie można wykorzystać glebę księżycową na przykład do wytworzenia tlenu lub paliwa – powiedział dyrektor ds. eksploracji w ESA, David Parker. – Wiertło jest jednym z komponentów spośród wielu fascynujących wyzwań i misji, nad którymi pracuje ESA wraz z międzynarodowymi partnerami, aby zrobić kolejny krok naprzód w eksploracji Księżyca. – Umowa na opracowanie i wyprodukowanie całości Prospect jest kolejnym dowodem na to, że Leonardo posiada zdolności w inżynierii i projektowaniu złożonych systemów kosmicznych dzięki doświadczeniu i know-how zdobytemu w trakcie tworzenia systemów do wykonywania wierceń podczas misji Rosetta i ExoMars – powiedział Marco De Fazio, zastępca dyrektora zarządzającego pionu elektroniki, będącego częścią koncernu Leonardo we Włoszech. – Wiodąca pozycja Leonardo w zakresie produkcji ładunków użytecznych i wyposażenia, mającego krytyczne znaczenie dla misji, znajduje potwierdzenie w zróżnicowanej produkcji, która w dużej mierze pochodzi z zakładów w Nerviano, takich jak zegary atomowe, systemy robotyczne i panele fotowoltaiczne dla kosmicznych misji eksploracyjnych, obserwacji i nawigacji.

Prospect składa się z dwóch elementów: robotycznego wiertła (ProSEED) oraz miniaturowego laboratorium z zestawem instrumentów naukowych (ProSPA). Ten złożony system wwierci się w glebę Księżyca na głębokość do jednego metra, pobierając próbki materiału i przekazując je do różnych pokładowych instrumentów naukowych w celu przeprowadzenia analizy. Prospect obejmuje współpracę z brytyjskim Open University, który jest liderem konsorcjum odpowiedzialnego za laboratorium naukowe ProSPA.

Nowe wyniki naukowe, które zostaną uzyskane dzięki Prospect autorstwa Leonardo, dostarczą cennych zasobów, które utorują drogę dla przyszłych misji eksploracji Księżyca. Polska firma – Astronika jest również częścią Prospect od czasu podjęcia wstępnych działań w tym przedsięwzięciu. Jeśli chodzi o działania w fazie C/D, Astronika dostarczy dwa elementy wiertła ProSEED: wewnętrzny mechanizm zwalniania blokady (IHDM) i zewnętrzny mechanizm zwalniania blokady (EHDM). IHDM blokuje drążek i śrubę translacyjną wiertła w chwili startu, podczas gdy EHDM mocuje strukturę wiertła do lądownika, zapewniając całemu systemowi wytrzymałość na obciążenia przy starcie i lądowaniu. Oba mechanizmy zostaną zwolnione na Księżycu, aby rozpocząć operacje wiertnicze.

Misja kosmiczna Luna
Zadanie jest realizowane we współpracy z ESA oraz Roscosmos i dotyczy wypraw na Księżyc w ramach misji Luna. Na kolejne lata planowane są trzy misje Luna, dwa lądowniki i jeden moduł orbitalny, a europejska technologia, nauka oraz infrastruktura będą miały swój udział w tej przygodzie.

Jako pierwszy na Księżycu wyląduje lądownik Luna-25 i wykona zdjęcia terenu specjalnym aparatem. Zebrane w ten sposób dane zostaną wykorzystane dla przygotowania kolejnego wyzwania dla ESA: niezwykle precyzyjnego lądowania na Księżycu. Dwa lata po Lunie-25, moduł orbitalny Luna-26 zostanie wysłany na orbitę księżycową dla dokonania zdalnych pomiarów naukowych oraz po to, aby służył jako możliwy przekaźnik dla komunikacji z następną misją lądownika. Lądownik Luna-27 przenoszący instrumenty PROSPECT, zostanie wystrzelony rok po Luna-26 i będzie większy niż jego poprzednik, czyli Luna-25. Poleci w trudne miejsce do lądowania, które znajduje się bliżej bieguna południowego Księżyca.

SK

Najnowsze