31.6 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

Demon szybkości 5G staje się rzeczywistością

Maciej Staszak - wiceprezes EmiTel– Temat technologii 5G, czyli „demona szybkości”, zdominował branżę podczas Mobile World Congress w Barcelonie – mówi ISBtech wiceprezes EmiTel Maciej Staszak.

W tym roku targi, konferencje i dyskusje kuluarowe zdominował temat technologii 5G, czyli przede wszystkim demon szybkości, ultraminimalnych opóźnień i oferowania nowych usług znacznie większej liczbie użytkowników w tym samym czasie. Transmisja do telefonów komórkowych z prędkością ponad 1 Gbps, czy blisko 2 Gbps do modemów to już nie tylko folder ze specyfikacją ale po prostu rzeczywistość. Tak samo jak przesyłanie strumieni wideo w technologii 4 K z prędkością 1,6 giga na sekundę – mówi w rozmowie z ISBtech.pl Staszak.

Jak wskazuje, dla zilustrowania, wyobraźmy sobie przesłanie materiału wideo wielkości 20 GB raptem w 1 minutę i 47 sekund. Dzięki postępowi technologicznemu stało się to już możliwe i takie rozwiązania można było zobaczyć i testować w Barcelonie na przykład z wykorzystaniem 100 MHz w paśmie 3,5 GHz.

Pamiętajmy jednak, że 5G to nie tylko szybkość, nowe możliwości dla wideo, ale przede wszystkim nowa, znacznie efektywniejsza organizacja naszego codziennego życia, przemysłu i wszystkiego co nas otacza. – W Barcelonie pojawiło się także wiele nowych rozwiązań w zakresie Smart City, Smart Home, czy Internetu wszechrzeczy, które oczywiście będą się rozwijać właśnie dzięki wdrożeniu technologii 5G. Mogliśmy zobaczyć między innymi: zarządzanie infrastrukturą miejską, ruchem pojazdów i pieszych, oświetleniem, zwiększanie efektywności wykorzystania miejsc parkingowych, wypełnienia odpadami kubłów na śmieci – wymienia wiceprezes Emitela.

Jeden z dostawców nowych usług pokazał dosyć zabawne zastosowanie IoT, tj. przesyłanie informacji w czasie rzeczywistym do właściciela farmy o tym, że w zastawioną pułapkę złapała się właśnie mysz. Pojawił się też pierwszy na świecie „Asystent Smart City”, który w czasie rzeczywistym będzie komunikował się z mieszkańcami. Porozmawiać z nim, zapytać o pomoc będzie można miedzy innymi na przystanku autobusowym, czy przy inteligentnym słupie oświetleniowym.

Wspominane już 5G, szeroko pojęte usługi Smart City, czy IoT to oczywiście obszary, którym nie tylko się przyglądamy i kibicujemy ich rozwojowy. Od kilku już lat Emitel bierze aktywny udział w ich rozwoju i wdrażaniu kolejnych rozwiązań w naszym kraju.

– Wdrożyliśmy serwisy takie, jak: analiza zmiany warunków klimatycznych (w projekcie Miejskie Wyspy Ciepła), zwiększanie bezpieczeństwa poprzez profesjonalny monitoring wizyjny. Testujemy też rozwiązanie związane z określaniem zajętości miejsc parkingowych i aktywnie poszukujemy kolejnych obszarów do zagospodarowania jak na przykład: analiza wypełnienia odpadami koszy na śmieci, czy sczytywania danych z różnego rodzaju liczników. Pracujemy też nad wykorzystaniem np. lamp ulicznych wraz z całą niezbędną do tego infrastrukturą, w tym łączy światłowodowych, do budowania aktywnych sieci dla operatorów telekomunikacyjnych a przy okazji służących właśnie systemom typu Smart City czy Internetu wszechrzeczy – zaznacza Staszak. Tym samym uzyskujemy bardzo pozytywny efekt synergii, a w konsekwencji oczywiście zwiększamy efektywność ekonomiczną tych bardzo kosztownych przedsięwzięć. I na tym polega m.in. istota naszych rozwiązań: budowanie, czy wykorzystywanie istniejącej infrastruktury i udostępnianiu jej wraz z usługami rożnym odbiorcom, podsumowuje wiceprezes EmiTel.

isbtech.pl

Najnowsze