21.3 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Mieszkanie Plus nabiera tempa

Liczba realizowanych i planowanych inwestycji programu Mieszkanie Plus szybko rośnie.

Obejmują już one ok. 28 tys. mieszkań. Efektem pilotażu programu jest 480 lokali na wynajem w Jarocinie, Kępnie i Białej Podlaskiej. Filarem komercyjnym Mieszkania Plus zarządza PFR Nieruchomości.

Prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz podkreślał podczas specjalnej konferencji, która miała odkryć karty programu, że spółka działa na zasadach rynkowych, co oznacza, że musi zarabiać na inwestowaniu w mieszkania na wynajem. Z drugiej zaś strony PFR Nieruchomości realizuje ważny cel społeczny, jakim jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych Polaków, których nie stać na zakup własnego lokum. Jak wynika z badania fundacji Habitat for Humanity Poland, jest to jeden z najbardziej palących problemów społecznych w naszym kraju. Najczęściej wskazywanym przez badanych sposobem na rozwiązanie tego problemu jest zaangażowanie państwa i samorządów w budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z możliwością wykupu.

Pozytywny wydźwięk pilotażu
– W okresie pilotażu, który zakończyliśmy w 2017 r., testowaliśmy różne rozwiązania i nie wszystkie się sprawdziły. Teraz nie mamy wątpliwości, że niezbędne elementy układanki są na swoim miejscu lub za chwile będą – mówi prezes Barszcz. Efektem przedsięwzięć pilotażowych jest łącznie 480 mieszkań w Jarocinie, Kępnie i Białej Podlaskiej. W tym roku najemcy wprowadzą się do 364 mieszkań w Gdyni i Wałbrzychu, gdzie zakończył się już nabór i obecnie trwa weryfikacja wniosków. Ponadto w budowie jest ponad 650 mieszkań w Katowicach, Jarocinie i Kępicach.

– Zdajemy sobie sprawę, że potrzeby i oczekiwania społeczne są znacznie większe. Świadczy o tym chociażby rosnące zainteresowanie programem Mieszkanie Plus ze strony samorządów. Gminy oferują nam działki pod inwestycje, które musimy jednak bardzo starannie przeanalizować – zaznacza prezes PFR Nieruchomości. Liczba decyzji inwestycyjnych szybko rośnie. W projektowaniu jest ponad 11 tys. mieszkań. Są to zarówno duże osiedla, jak warszawskie „Nowe Jeziorki” dla blisko 10 tys. mieszkańców, jak i stosunkowo niewielkie inwestycje z kilkudziesięcioma mieszkaniami. Ponadto w analizie i przygotowaniu są inwestycje na blisko 15 tys. mieszkań. Co ważne, PFR Nieruchomości nie pomija średnich i małych miejscowości, które nie są atrakcyjne dla fi rm deweloperskich. Do programu Mieszkanie Plus przystąpiły m.in. takie gminy jak Witnica, Oława, Wieluń, Zgorzelec, Kępice czy Zakliczyn.

– Mamy duże zapotrzebowanie na mieszkania w związku z dynamicznym rozwojem naszych przedsiębiorstw, które zwiększają zatrudnienie, pozyskując pracowników spoza Wielunia – wyjaśnia burmistrz Wielunia Paweł Okrasa. Z kolei burmistrz Witnicy Dariusz Jaworski liczy, że dzięki budowie mieszkań w programie Mieszkanie Plus uda się zahamować odpływ mieszkańców. – Wszędzie gdzie coś robimy, staramy się być uzupełnieniem rynku danej, lokalnej polityki mieszkaniowej. Dlatego nam bardzo zależy na dobrych relacjach i dobrej współpracy z samorządami – zapewnia Barszcz. I przypomina, że Mieszkanie Plus jest programem wieloletnim.

Osiedla projektują najlepsi architekci
Jak podkreślał w czasie konferencji wiceprezes PFR Nieruchomości Grzegorz Muszyński, to spółka zarządza aktywami funduszu inwestycyjnego. Oznacza to, że musi uzyskać jego zgodę na zakup konkretnej nieruchomości lub założenie spółki celowej, do której grunt ma być wniesiony aportem, a także na sfinansowanie inwestycji. Dlatego PFR każdą lokalizację bada m.in. pod kątem demografii, skali inwestycji w gminie, bezrobocia i istniejącej struktury zabudowy. Gdy decyzja inwestycyjna zapadnie, potrzebny jest czas na zaprojektowanie budynków, przebrnięcie przez procedury administracyjne związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz wybór firmy wykonawczej. W zależności od wielkości inwestycji cały ten proces może trwać od roku do dwóch lat. Plany inwestycyjne napotykają też na problemy, na które PFR Nieruchomości nie ma wpływu. Wskutek kumulacji inwestycji infrastrukturalnych i deweloperskich mocno w górę poszły ceny wielu materiałów budowlanych. W dodatku dla firm wykonawczych problemem stała się dostępność siły roboczej. Dlatego PFR Nieruchomości promuje nowoczesne technologie, dzięki którym budowa mieszkań może być szybsza i tańsza, a równocześnie nie ucierpiałaby na tym ich jakość.

– Z takim założeniem rozstrzygnęliśmy w 2018 r. konkurs na opracowanie systemu prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej. Celem jest wypracowanie nowoczesnych, powtarzalnych rozwiązań technologicznych, które pozwolą całemu rynkowi na zwiększenie liczby realizowanych inwestycji i obniżenie kosztów budowy – mówi prezes Barszcz. Z kolei wiceprezes Muszyński zapewnia, że PFR Nieruchomości stara się projektować i budować w taki sposób, żeby osiedla wytyczały zupełnie nowe trendy w architekturze i urbanistyce. Wszystkie projekty są realizowane przez najlepsze pracownie architektoniczne. Prawdziwą perełką urbanistyczną i architektoniczną jest Nowy Nikiszowiec w Katowicach. Osiedle zaprojektowało biuro 22Architekci, które wspólnie z biurem projektowym AMC Andrzej Chołdzyński wygrało również konkurs na „idealne” osiedle, jak w spółce mówi się o projekcie osiedla Nowe Jeziorki przy ul. Karczunkowskiej w Warszawie.

Jest gdzie budować Mieszkania Plus
Brak gruntów nie jest problemem dla PFR Nieruchomości. – Dysponujemy bankiem ziemi, którego może pozazdrościć nam każdy deweloper – zaznacza Muszyński i dodaje, że spółka może też w przyszłości liczyć na działki, którymi dysponuje Krajowy Zasób Nieruchomości. Do tej pory przejął on 109 nieruchomości gruntowych w 69 miejscowościach, a łączna powierzchnia tych działek sięga 1 tys. ha. Specjaliści oceniają, że może na nich powstać ok. 60 tys. mieszkań.

 

Najnowsze