26.5 C
Warszawa
czwartek, 30 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Emitel rozpoczął refarming w Polsce

Należąca do amerykańskiego funduszu Alinda Capital Partners spółka Emitel, największy operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce, rozpoczął proces refarmingu pasma 700 MHz.

Pierwsze zmiany zostały już wprowadzone na części obszaru województwa zachodniopomorskiego.

Konieczność zmiany częstotliwości nadawania wynika z prowadzonego w Polsce projektu refarmingu pasma 700 MHz. Sygnał zostanie przeniesiony odpowiednio z kanału 45 na 21 (MUX-1) oraz z kanału 40 na 28 (MUX-4).

Widzowie, których dotyczą zmiany w sposobie nadawania, nie muszą dokonywać żadnych korekt ustawień anten odbiorczych. Po przeprowadzeniu zmian częstotliwości emisji, większość odbiorników telewizyjnych powinna samoczynnie zaktualizować listę programów telewizyjnych. W przypadku niektórych może być konieczne ponowne wyszukanie kanałów przez odbiorcę. Jest to operacja prosta do przeprowadzenia poprzez menu ustawień odbiornika, z wykorzystaniem pilota zdalnego sterowania.

– Z punktu widzenia widzów telewizji naziemnej w województwie zachodniopomorskim, zmiana częstotliwości nadawania nie powinna oznaczać większych trudności. Kierunki emisji programów nie zmieniają się, a więc nie ma potrzeby regulacji anten odbiorczych. W większości przypadków telewizor samoczynnie zaktualizuje listę programów. Jedynie w przypadku niewielkiej liczby odbiorników może być konieczne ręczne wyszukanie kanałów w telewizorze – powiedział Jerzy Godek, członek zarządu ds. Techniki Emitel S.A.

Tzw. „refarming pasma 700 MHz” to operacja przeniesienia multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694–790 MHz do niższego zakresu 470–694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G). Zmiany prowadzone są zgodnie z zarządzeniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 r. w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470–790 MHz. Dodatkowo, już niebawem, czeka nas przejście na nowy standard nadawania – DVB-T2, który pozwoli na dużo bardziej ekonomiczne wykorzystanie pasma, a pozytywnie wpłynie na ilość zakłóceń. Dzięki temu standardowi możliwe będzie także nadawanie wszystkich kanałów w jakości HD, a sama naziemna telewizja cyfrowa zyska dodatkowe miejsca, które będą mogły być wykorzystane przez nadawców.

DK

Najnowsze