e-wydanie

10.3 C
Warszawa
wtorek, 16 kwietnia 2024

Koniecznie przeczytaj

Śląsk i Małopolska: testy telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2

Od ponad 10 lat cyfrowa emisja telewizji naziemnej w Polsce dostępna jest dla widzów w standardzie DVB-T. W 2022 r. planowana jest zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej na nowszy i bardziej efektywny standard DVB-T2/HEVC. Od września br. Telewizja Polska i Emitel prowadzą testy emisji telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2. Ich pierwszy etap zaplanowano na 3 miesiące.

Sygnał jest emitowany z obiektów Emitela w Krakowie i Katowicach i dostępny dla ponad 6 mln mieszkańców województw śląskiego i małopolskiego. Na kanale 27 w ramach SFN (Single Frequency Network) nadawane są programy TVP Kultura HD, TVP Polonia HD oraz TVP Rozrywka. Testy nowego standardu pomogą widzom sprawdzić poprawność odbioru programów, a firmie Emitel pozwolą przygotować się do migracji do nowego standardu. DVB-T2 to standard oferujący lepszą efektywność wykorzystania dostępnego pasma, który pozwala m.in. na nadawanie wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej w jakości HD i stworzy możliwość wprowadzenia nowych programów telewizyjnych dostępnych bezpłatnie dla wszystkich widzów. Standard jest wykorzystywany w wielu krajach Europy, np. w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii.

– Celem testów, które rozpoczęła Telewizja Polska, jest przede wszystkim możliwość sprawdzenia, czy telewizory dostępne w polskich domach są gotowe do odbioru programów telewizyjnych w nowym standardzie. Zaczęliśmy od dwóch lokalizacji, mamy już pozwolenia na kolejne nadajniki w Warszawie, Poznaniu i Trójmieście – powiedział Marcin Klepacki, dyrektor biura dystrybucji Telewizji Polskiej. Dodał, że w następnych miesiącach testy obejmą kolejne lokalizacje, a docelowo powierzchnię całego kraju.

Natomiast Piotr Guziewicz, dyrektor biura planowania sieci i rozwoju usług Emitela zaznaczył, że testy pomogą firmie lepiej przygotować się do migracji do nowego standardu. – Ponadto dadzą szansę widzom będącym w zasięgu emisji na sprawdzenie możliwości odbioru sygnału na posiadanych telewizorach. Testy będą wymagały zmian w parametrach emisji, co u widzów zainteresowanych oglądaniem programów w standardzie DVB-T2/HEVC, a posiadających starsze modele odbiorników może wymagać ponownego wyszukania programów – powiedział. Kolejne testy planowane są w przyszłości m.in. w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu. Telewizja naziemna w Polsce i w całej Europie do tej pory wykorzystywała do nadawania naziemnego częstotliwości z zakresu 470–790 MHz. Zmiana standardu nadawania powiązana jest z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz na potrzeby budowy sieci 5G przez operatorów komórkowych w oparciu o decyzję Komisji Europejskiej. Oznacza to konieczność przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości niż obecnie używane. Projekt został zaplanowany na kilka etapów – dwa pierwsze zostały zrealizowane przez Emitel w pierwszej połowie tego roku. Kolejne przełączenia oraz zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej będą miały miejsce w 2022 r.

Od 1 grudnia ubiegłego roku, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych, wszystkie nowo wprowadzane na rynek odbiorniki telewizji cyfrowej powinny obsługiwać standard DVB-T2/HEVC.

KD

Najnowsze